سانتریفیوژ

سانتریفیوژ چیست

سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچال دار

 

سانتریفیوژ Centrifuge از تجهیزات عمومی آزمایشگاهی است که برای جداسازی اجزای یک ترکیب مثل خون استفاده می شود. مکانیسم یک دستگاه سانتریفیوژ چرخش حول یک محور ثابت و جدا کردن اجزا با استفاده از نیروی گریز از مرکز می باشد. در حالت کلی تقسیم بندی انواع سانتریفیوژ بر اساس حداکثر میزان چرخش بر حسب rpm و نوع روتور آن انجام می گیرد.

اساس کار سانتریفیوژ

سانتریفیوژ دستگاهی است برای جدا کردن مواد مخلوط (معمولاً مایعات) جهت دسترسی به اجزاء تشکیل دهنده آن در آزمایشگاه. در دستگاه سانتریفیوژ نمونه های عمدتاً مایع درون محفظه های استانداردی قرار می گیرند. موتوری که درون دستگاه تعبیه شده شروع به گرداندن دورانی شفتی می کند که این محفظه ها بدان وصل می باشند. در اثر چرخش سریع این محفظه ها که روتور نام دارند، نیروی گریز از مرکز به وجود می آید و این نیرو باعث می شود تا ذرات سنگین تر اجزاء مخلوط به سمت انتهای محفظه حرکت کنند و به همین ترتیب با لایه های مجزا روی هم تشکیل می شوند. سانتریفیوژ ها با دو مؤلفه معرفی می شوند یکی سرعت گردش با واحد دور بر دقیقه (RPM) و دیگری نیروی گرانشی دورانی است (RCF) که مهم تر است. سانتریفیوژ ها در اشل آزمایشگاهی معمولا از 4000 دور در دقیقه تا گاهی 200000 دور نیز می چرخند.

انواع روتور سانتریفیوژ

در حین گردش دورانی و سریع روتور ها در داخل سانتریفیوژ، محفظه های حاوی نمونه به شکل افقی در می آیند، که در این حالت بیشترین نیروی گریز از مرکز تولید می شود. در مواردی این روتور ها با زاویه خاصی مثلا 30 یا 45 درجه ثابت قرار می گیرند. که در این صورت آنها را روتور Angel می نامند. روتور های با قابلیت باز شدن به صورت افقی را روتور Swing Out یعنی بیرون گریز می نامند.

کاربرد های سانتریفیوژ

کاربرد دستگاه سانتریفیوژ اغلب در صنایع آزمایشگاهی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی، محیط زیست و از این دست می باشد. دستگاه سانتریفیوژ بسته به نوع و محل کاربرد به انواع مختلفی مانند میکرو سانتریفیوژ، سیتو سانتریفیوژ، اولترا سانتریفیوژ، سانتریفیوژ یخچال دار و مانند آن می شوند. شرکت اروپائی دامل DOMEL® یکی از سردمداران تولید و فروش سانتریفیوژ های آزمایشگاهی می باشد. کیفیت محصولات این شرکت به حدی است که این دستگاه ها با برند دامل با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به فروش می رسند. شرکت ری نورآزما نماینده انحصاری این شرکت در ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − یک =