اسپکترومتر جرمی

آنالیز عطرها در محصولات آرایشی با GC-MS

بررسی مواد معطر در محصولات آرایشی با GC/MS

 

دستگاه آنالیتیکال آزمایشگاهی کروماتوگرافی گازی−اسپکترومتری جرمی یا GC-MS یک تکنیک برگزیده برای تجزیه و تحلیل مولکول های کوچک و فرّار مانند بنزن ها، الکل ها و آروماتیک ها و همچنین مولکول های ساده مانند استروئید ها، اسید های چرب و هورمون ها است. ترکیب کروماتوگرافی گازی (GC) با طیف سنجی جرمی (MS) یک سیستم قدرتمند، حساس و سریع را ارائه می دهد که دارای مزایای بسیاری برای آنالیز ترکیبات پیچیده است و به این ترتیب کارایی بالاتری را در تجزیه و تحلیل نمونه ها فراهم می کند. دستگاه Gas Chromatography Mass Spectrometry در زمینه های مختلفی از جمله پزشکی و داروسازی، علوم و صنایع غذایی، تحقیقات محیط زیست، محصولات آرایشی و بهداشتی و … برای شناسایی کمّی و کیفی ترکیبات، مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد معطر در لوازم آرایشی و بهداشتی

عطر ها ترکیبات پیچیده ای از مواد هستند که به طور گسترده در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و بوی دلپذیری به آنها می بخشند. در بسیاری از انواع لوازم آرایشی و مراقبت از پوست از جمله عطر، شامپو، مرطوب کننده ها، لوازم آرایشی صورت و … بیش از 5000 رایحه مختلف وجود دارد. تمام مواد معطر شناخته شده، ترکیبات آلی یا مخلوطی از ترکیبات آلی هستند که از منابع طبیعی مشتق شده اند یا به صورت سنتزی تولید می شوند و شامل الکل های ترپن، آلدهید ها، استر ها و غیره هستند. برخی از این مواد می توانند به عنوان آلرژن یا آلاینده های آلی، اثرات نامطلوب بر سلامت انسان ها داشته باشند.

در هفتمین بازنگری دستورالعمل مواد آرایشی در اتحادیه اروپا، نام 26 ترکیب به عنوان آلرژن در لوازم آرایشی منتشر شد که باید اطلاعات مربوط به وجود آنها در محصولات لوازم آرایشی برای مصرف کنندگان ارائه شود. این لیست اهمیت بسیاری در مدیریت بالینی بیماران حساس به یک یا چند مورد از این 26 ماده شیمیایی معطر دارد و نه تنها به مصرف کنندگان کمک می کند تا علت واکنش آلرژیک را شناسایی کنند بلکه در انتخاب محصول مورد خریداری نیز کمک می کند. بنابراین، شناسایی مواد معطر در لوازم آرایشی و بهداشتی ضروری است و تجزیه و تحلیل این مواد با استفاده از دستگاه GC/MS انجام می شود.

آنالیز ترکیبات معطر در محصولات آرایشی با GC Mass

تعیین عطر ها در محصولات آرایشی با کروماتوگراف گازی-طیف سنج جرمی

بررسی مواد معطر در محصولات آرایشی با GC/MS

در تحقیقی برای بررسی میزان عطر ها در لوازم آرایشی و بهداشتی به صورت تصادفی نمونه هایی از این محصولات انتخاب و با دستگاه کروماتوگرافی گازی−طیف سنجی جرمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. حداکثر غلظت مجاز این ترکیبات در محصولات آرایشی و بهداشتی که در روی پوست باقی می مانند؛ مانند کرم مرطوب کننده، کمتر از 0.001 % (10ppm) و در محصولات آرایش و بهداشتی که برای شستشو مورد استفاده قرار می گیرند؛ مانند شامپو، کمتر از 0.01 % (100ppm) است.

پس از مراحل آماده سازی نمونه ها، آزمایش انجام شد. حد تشخیص برای تمام مواد معطر تقریباً 1ppm بود. نتایج بدست آمده نشان می دهند دستگاه GC Mass با سرعت بالا، تکرار پذیری خوب و رزولوشن عالی برای تجزیه و تحلیل روتین آلرژن ها در محصولات معطر مناسب است.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی گازی−اسپکترومتر جرمی

 

در صورتی که قصد خرید دستگاه کروماتوگرافی گازی−طیف سنج جرمی را داشته باشید، می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید. شرکت ری نور آزما با سال ها تجربه فعالیت در حوزه فروش تجهیزات آزمایشگاهی و قطعات یدکی آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *