سانتریفیوژ

سانتریفیوژ یخچال دار چیست

دستگاه سانتریفیوژ یخچالدار

 

سانتریفیوژ یکی از تجهیزات عمومی آزمایشگاهی است و برای جدا کردن اجزای ترکیب یک نمونه مایع و رسوب ذرات آن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع جداسازی ذرات یک محلول در این روش با توجه به اندازه، شکل، چگالی، ویسکوزیته محیط و سرعت روتور انجام می گیرد. سانتریفیوژ ها در تمام آزمایشگاه های تحقیقاتی، علوم زیستی، شیمی، داروسازی، پزشکی و همچنین در تحقیقات مواد پلیمری و نانو ذرات، حتی در صنایع غذایی و آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

با چرخش نمونه های آزمایشگاهی در سرعت های بسیار بالا، اجزا یک مخلوط تحت نیروی گریز از مرکز قرار می گیرند، که باعث می شود ذرات با چگالی بیشتر ته نشین شوند و اجزای سبک تر به سمت بالا شناور شوند و به این ترتیب اجزای مخلوط جدا می شوند. سیستم خنک کننده یکی از ویژگی های مهم برای سانتریفیوژ آزمایشگاهی است و برای نمونه های حساس به دما که نیاز به دمای ثابت دارند، از سانتریفیوژ یخچال دار (Refrigerated Centrifuge) استفاده می شود.

ویژگی های سانتریفیوژ یخچال دار

سانتریفیوژ ها هنگام انجام عملیات گرما تولید می کنند و این ممکن است خطر بزرگی برای نمونه هایی مانند نوکلئیک اسید ها و پروتئین ها ایجاد کند، از این رو که حرارت باعث تخریب و تغییر ماهیت آنها می شود. سانتریفیوژ یخچال دار دارای مزیت خنک سازی برای محافظت در برابر تخریب نمونه ها، ناشی از گرمای تولید شده توسط عمل چرخش است. در بیشتر موارد گستره ی دمایی برای یک سانتریفیوژ یخچال دار آزمایشگاهی از 20- تا 40 درجه سانتگراد می باشد که این محدوده دمایی آنها را برای آنالیز PCR ،RNA ،DNA و پادتن مناسب می سازد.

سانتریفیوژ با سرعت بالا و دارای سیستم خنک کننده یکی از محبوب ترین انواع سانتریفیوژ ها می باشد که بیشتر در کاربرد های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچال دار سرعت چرخشی بیش از 30,000 rpm (دور در دقیقه) و نیروی گریز از مرکز (RCF) بیش از 65,000xg را ارائه دهد و داری پیکربندی های روتور شناور یا swing یا زاویه ثابت و یا هر دو می باشد. سانتریفیوژ های یخچال دار در اندازه ها و ظرفیت های مختلف، بسته به نیاز های کاربران ارائه می شوند. انتخاب یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچال دار با سیستم خنک کننده کارآمد، قابلیت تبدیل واحد اتوماتیک و دیگر ویژگی هایی که توان عملیاتی دستگاه را بالا می برند، بسیار مهم است.

سانتریفیوژ یخچالدار دامل

دستگاه سانتریفیوژ یخچال دار ساخت شرکت DOMEL

میکرو سانتریفیوژ یخچال دار

میکرو سانتریفیوژ یخچال دار (Refrigerated Microcentrifuge) نیز یک نوع سانتریفیوژ آزمایشگاهی است و برای چرخاندن نمونه های مایع با مقدار کمتر از 2ml استفاده می شود. این تجهیزات اساساً در کاربردهای بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد و در آنالیز و بررسی نمونه های بیولوژیکی انسان و حیوانات برای اهداف علمی و پزشکی استفاده می شود. این سانتریفیوژ می تواند به طور همزمان چندین تیوب نمونه را در خود جای دهد و برای جدا کردن میکروب ها و ارگان های سلولی به طور مؤثر، طراحی شده است.

 

شرکت ری نور آزما نماینده انحصاری شرکت اروپایی دامل DOMEL® در ایران، آمادگی خود را جهت ارائه هرگونه خدمات مشاوره ای در زمینه خرید انواع سانتریفیوژ های آزمایشگاهی اعلام می دارد. شرکت دامل تولید سانتریفیوژ های خود را از سال 1964 آغاز کرده است، بنابراین با نیم قرن تجربه در این زمینه از پیشگامان تولید و عرضه سانتریفیوژ های آزمایشگاهی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *