ایکس ری

بررسی آلودگی مواد غذایی با ED-XRF

بررسی آلودگی مواد غذایی با اسپکترومتر ED-XRF

 

دستگاه آزمایشگاهی طیف سنج فلورسانس اشعه ایکس XRF یکی از بهترین و کارآمدترین تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که برای تجزیه و تحلیل عنصری انواع مواد، مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، نمونه ها می توانند در فرم های جامد، مایع یا پودر باشند. تکنیک X-Ray Fluorescence روشی حساس، سریع، دقیق و غیر مخرب است که نیازمند حداقل آماده سازی نمونه می باشد. XRF ترکیبی از بالاترین دقت و صحت با آماده سازی ساده و سریع نمونه برای اندازه گیری عناصر از Be تا U در محدوده غلظتی از 100% تا کمتر از سطح ppm است.

اسپکترومتری فلورسانس ایکس ری بر اساس اندازه گیری پراش انرژی ایکس ری یا پراش طول موج اشعه ایکس به عنوان دو روش ED-XRF و WD-XRF شناخته می شود و یکی از تجهیزات ضروری در آزمایشگاه های صنعتی و تحقیقیاتی است. از جمله زمینه های پرکاربرد دستگاه فلوئورسانس اشعه ایکس صنعت نفت و زغال سنگ، صنایع شیمیایی، صنایع سرامیک و شیشه، محیط زیست، کشاورزی، مواد غذایی، مراکز پژوهشی و … است. در صنایع غذایی و نوشیدنی به منظور آگاهی از ارزش غذایی، جلوگیری از تقلب در محصولات غذایی و حفظ سلامت آنها، نیاز به استفاده از تکنیک های پیشرفته مانند XRF، برای ارائه اطلاعات دقیق و قطعی درباره ی ماهیت و مقادیر عناصر وجود دارد.

آلودگی مواد غذایی با فلزات سنگین

جهانی شدن بازار های مواد غذایی و سهولت نسبی حمل و نقل کالا های خوراکی بین کشور ها، برای مصرف کنندگان نگرانی هایی در مورد منشأ مواد غذایی که می خورند به وجود آورده است. تولید کنندگان محصولات غذایی نیز به طور پیوسته برای رسیدن به کیفیت بهتر و ایمنی بالا در تلاش هستند. یکی از مواردی که در تضمین کیفیت محصولات غذایی اهمیت بسزایی دارد، بررسی میزان عناصر سمّی مانند سرب Pb، نیکل Ni و آرسنیک As در آنهاست. یکی از دلایل عمده برای نظارت بر سطوح فلزات سمّی در محصولات غذایی، این واقعیت است که آلودگی محیطی افزایش یافته است.

فلزات سنگین و سمّی می توانند آلاینده های بسیار خطرناکی در زنجیره غذایی انسان باشند و در بدن انباشته شوند. غلظت نامتعادل فلزات سنگین در مواد غذایی با علت بسیاری از بیماری ها، به ویژه قلب و عروق، کلیه، اعصاب و همچنین بیماری های استخوانی مرتبط است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) میزان فلزات باید در منابع غذایی کنترل شوند تا سلامت عمومی را تضمین کند. دستگاه فلورسانس اشعه ایکس XRF یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که قادر به تجزیه و تحلیل فلزات در مواد غذایی است.

بررسی آلودگی مواد غذایی با ED-XRF

بررسی آلودگی مواد غذایی با دستگاه طیف سنج ED-XRF

آنالیز مواد غذایی با دستگاه اسپکترمتر فلوئورسانس ایکس ری

بررسی مواد غذایی با روش هایی مانند طیف سنجی جذب اتمی AA نیازمند آماده سازی دشوار و پر زحمت نمونه است. بنابراین استفاده از روش ED-XRF که در آن آماده سازی نمونه راحت تر و سریع تر انجام می شود، بسیار ایده آل است. در تحقیقی، میزان فلز سمّی آرسنیک در نوعی چای و آب پرتقال با دستگاه طیف سنج فلورسانس پراش انرژی اشعه ایکس (energy dispersive X-ray fluorescence spectrometer) مورد بررسی قرار گرفت. دستگاه ED-XRF مورد استفاده در این آزمایش، دارای لوله اشعه ایکس با هدف Rh و فیلتر Ni یا بدون فیلتر بود. پس از انجام آزمایش، نتایج بدست آمده مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. نتایج نشان می دهند، دستگاه فلوئورسانس X-Ray دقت، حساسیت، تکرارپذیری و سرعت بالایی در اندازه گیری فلزات سمّی در مواد غذایی دارد.

زمینه های کاربردی دستگاه طیف سنج فلوئورسانس X-Ray

 

در صورتی که قصد خرید دستگاه آزمایشگاهی فلورسانس اشعه ایکس را داشته باشید، می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید. شرکت ری نور آزما نماینده فروش طیف گسترده ای از تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی در ایران می باشد و آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *