طیف سنجی

تعیین فلزات موجود در خاک با جذب اتمی شعله

تعیین فلزات موجود در خاک با جذب اتمی شعله

اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله یا Flame atomic absorption یک روش سریع، آسان و با حساسیت بسیار بالا است که برای شناسایی و اندازه گیری فلز ها و شبه فلز ها در نمونه های زیست محیطی، در حالت اتمی بکار می رود. در دستگاه طیف سنجی Flame AA از میزان جذب نور توسط اتم ها در فاز گازی، برای اندازه گیری غلظت استفاده می شود. بر این اساس که تمام اتم ها قادر به جذب نور هستند و طول موج نور جذبی برای هر عنصر خاص است، می توان غلظت هر عنصر را با اندازه گیری میزان نور جذبی بدست آورد. به عبارت دیگر، مقدار نور جذب شده متناسب با غلظت اتم های جاذب خواهد بود. ارتباط بین مقدار جذب نور و غلظت آنالیت موجود در استاندارد های معلوم می تواند برای تعیین غلظت های مجهول با اندازه گیری میزان نور جذب شده مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه آزمایشگاهی جذب اتمی شعله قادر به آنالیز طیف وسیعی از عناصر از اجزاء اصلی تا سطوح بسیار کم است که با هزینه های پایین تر، ساده تر و سریع تر نسبت به دستگاه های آنالیتیکال دیگر برای آنالیز عنصری مواد مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم اسکتروسکوپی اتمیک ابروربشن در طیف گسترده ای از زمینه های کاربردی از جمله کشاورزی، مواد غذایی، معدن، محیط زیست، شیمی و پتروشیمی و سایر صنایع استفاده می شود.

آلودگی خاک با فلزات سنگین

خاک شامل مواد معدنی و آلی در سطح زمین است و به عنوان یک محیط طبیعی برای رشد گیاهان و دیگر فعالیت های توسعه ای عمل می کند. فلزات سنگین به طور طبیعی در خاک وجود دارند و بوسیله فرآیند های زمین شناسی مانند دگرگونی و فرسایش مواد زیرزمینی تشکیل می شوند. علاوه بر این، صنایع شیمیایی و متالورژی مهمترین منابع فلزات سنگین در محیط زیست هستند. فلزاتی که در حالت استاندارد دارای وزن مخصوص بیش از 5g/cm3 باشند به عنوان فلزات سنگین نامیده می شوند. امروزه 60 فلز سنگین شناخته شده وجود دارد.

آلودگی فلزات سنگین در خاک و آب سبب ایجاد مشکلات جدی زیست محیطی می شود، زیرا تجزیه نمی شوند. فلزات سنگین در زمان های مختلف در خاک و گیاهان انباشته می شوند و می توانند تأثیر منفی بر فعالیت های فیزیولوژیکی گیاهان (مانند فتوسنتز، تبادل گازی و جذب مواد مغذی)، رشد گیاه و محصول آن داشته باشند. این فلزات در غلظت های کم برای گیاهان و حیوانات سمّی نیستند، اما عناصر سرب، کادمیوم و جیوه حتی در مقادیر بسیار کم سمّی و خطرناک هستند. نظارت بر آلودگی خاک، با فلزات سنگین به دلیل تأثیر آنها بر آب های زیرزمینی، آب های سطحی و همچنین گیاهان، حیوانات و انسان ها مورد توجه است. دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که قابلیت تعیین و اندازه گیری فلزات سنگین در نمونه های زیست محیطی از جمله خاک را دارد.

آنالیز فلزات سنگین در خاک با طیف سنج اتمیک ابزوربشن

اندازه گیری فلزات موجود در خاک با جذب اتمی شعله

تعیین غلظت فلزات سنگین در خاک با دستگاه Flame Atomic Absorption

در تحقیقی از دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله مجهز به تصحیح زمینه دوتریم و لامپ هالو کاتد برای آنالیز فلزات سنگین (Fe ،Zn ،Mn ،Cu ،Co ،Ni ،Cd و Pb) در نمونه ای خاک در منطقه صنعتی استفاده شد. نمونه های خاک با استفاده از دستگاه هاضم مایکروویو Microwave Digestion، هضم شدند و دستگاه با استفاده از محلول های استاندارد و بلانک کالیبره شد. پس از آماده سازی کامل نمونه ها، آنالیز انجام شد. در میان فلزات سنگین مورد تجزیه و تحلیل، سرب Pb بالاترین غلظت تا 199.5ppm و کادمیوم Cd غلظت کم تا 70.2ppm را نشان می دهد. به طور کلی، نتایج حاکی از آن است که سطح آلودگی خاک مورد آزمایش توسط فلزات سنگین بالا است و خاک دارای سطوح بحرانی از فلزات سنگین است.

دیگر کاربرد های دستگاه جذب اتمی شعله

در صورتی که قصد خرید دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله (Flame AAS) را داشته باشید می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید. شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع دستگاه های طیف سنج اتمیک ابزوربشن در سراسر ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *