طیف سنجی

بررسی سختی آب معدنی با UV-Visible

ارزیابی سختی کل آب معدنی با دستگاه طیف سنج UV/Vis

دستگاه طیف سنج مرئی− ماوراء بنفش یا ultraviolet-visible spectrophotometry یکی از تجهیزات آنالیتیکال رایج و پرکاربرد در آزمایشگاه های تحقیقاتی و صنایع مختلف است. یک دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Visible بر پایه برهمکنش نور و ماده، برای اندازه گیری انتقال یا جذب یک نمونه به عنوان تابعی از طول موج طیف الکترومغناطیسی و تعیین کمّی و کیفی مواد مختلف مورد قرار استفاده می گیرد. در طیف الکترومغناطیسی منطقه ماوراء بنفش در محدوده بین 190 تا 380 نانومتر و ناحیه مرئی بین nm 380-750 قرار دارد. دستگاه آزمایشگاهی مرئی− فرابنفش در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، محیط زیست، مواد غذایی، داروسازی، پتروشیمی و آزمایشگاه های تحقیقاتی بکار می رود.

سختی آب

آب حاوی مقادیر بسیار کمی از کلسیم و منیزیم است و مقدار آنها به عنوان سختی آب بیان می شود. سختی مربوط به مقدار یون های کلسیم و یون های منیزیم در آب به مقدار معادل کربنات کلسیم (CaCO3) تبدیل می شود و معمولاً به صورت میلی گرم در هر لیتر آب بیان می شود. مقدار کل هر دو نوع سختی (کلسیم و منیزیم) به عنوان سختی کل نامیده می شود. به طور کلی، آب با سختی کل کمتر از 100 mg/L به عنوان آب نرم و با سختی کل بیشتر از 100 mg/L به عنوان آب سخت در نظر گرفته می شود.

هر دو عنصر کلسیم و منیزیم مواد معدنی ضروری هستند و از نظر بهداشتی به سلامت انسان کمک می کنند. مصرف نامناسب هر دو ماده مغذی می تواند منجر به پیامد های نامطلوب سلامتی شود. با این حال افراد در نیاز و مصرف این عناصر بطور قابل توجهی متفاوتند. از این رو، سختی بیش از حد آب می تواند اثرات نامطلوب بهداشتی و سلامتی برای انسان داشته باشد و سبب اختلال در گوارش غذا و یا به وجود آمدن سنگ کلیه شود. بنابراین، تجزیه و تحلیل سختی آب معدنی که مصرف گسترده ای در سطح جهان دارد، ضروری است. با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی− ماواءبنفش می توان سختی کل در آب را اندازه گیری کرد.

بررسی سختی کل آب معدنی با دستگاه طیف سنج UV/Vis

بررسی سختی کل آب معدنی با دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Visible

آنالیز سختی آب معدنی با دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Vis

در این مطالعه برای بررسی سختی کل هفت نمونه آب معدنی تجاری موجود و همچنین سختی آب شیر، از برنامه آنالیز آب با دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی− فرابنفش استفاده شد. نتایج آزمایش نشان می دهد، چهار نمونه از آب های معدنی نرم و سه نمونه باقیمانده سخت هستند. علاوه بر تفکیک نمونه ها به آب نرم و سخت، نتایج حاکی از آن است که تفاوت هایی در سختی کل همه نمونه ها وجود دارد. بررسی سختی کل آب شیر در یک دوره دو هفته ای نیز روند تغییر سختی کل آب را نشان داد که بر اساس آن می توان گفت سختی کل آب شیر به طور کلی در محدوده 30 میلی گرم در لیتر و ثابت است. بنابراین، دستگاه طیف سنج UV-Vis قادر به آنالیز سختی کل آب است و سیستمی ایده آل و مناسب برای این بررسی است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج یو وی ویزیبل

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع تجهیزات آزمایشگاهی، از جمله دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Visible در سراسر ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =