طیف سنجی

آنالیز کود های آلی با Flame AA

بررسی کودهی آلی با اتمیک ابزوربشن شعله

دستگاه طیف سنجی جذب اتمی شعله یا Flame atomic absorption یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که با دقت، سرعت و حساسیت عالی برای تشخیص و اندازه گیری فلزات موجود در یک نمونه مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی به طور گسترده در زمینه های محیط زیست، کشاورزی، ایمنی مواد غذایی، معدن، داروسازی و پزشکی کاربرد دارد.

مواد مغذی در کود های آلی

همه مواد مغذی برای گیاهان مهم هستند، اما مقادیر مورد نیاز از آنها با هم متفاوت است. ماکرو یا درشت مغذی ها شامل N ،P ،K ،Ca ،Mg و … در مقادیر زیادی مورد نیاز گیاهان هستند و نیتروژن، فسفر و پتاسیم از مواد مغذی اصلی هستند. امروزه گوگرد نیز یک ماکرو مغذی کلیدی محسوب می شود. مواد مغذی شامل مواد مغذی اصلی و ثانویه است. میکرو یا ریز مغذی ها (یا عناصر کم مقدار) شامل Fe ،Mn ،Zn ،Cu ،Ni و … در مقادیر بسیار کم برای رشد صحیح گیاه مورد نیاز هستند. هنگامیکه این مواد مغذی توسط خاک تأمین نمی شود، باید در مقادیر بسیار کم به آن اضافه شوند. هر ماده مغذی گیاهی، هر چند در مقادیر زیاد یا کم مورد نیاز باشد، نقش ویژه ای در رشد گیاهان و تولید مواد غذایی دارد و یک ماده مغذی جایگزین دیگری نمی شود.

صنعت کود به حصول اطمینان از این مسئله کمک می کند که کشاورزان مواد مغذی لازم برای رشد کافی محصول جهت رفع نیاز های جهانی برای مواد غذایی، خوراک، فیبر و انرژی را دارند. مواد مغذی موجود در کود ها به گونه ای هستند که می توانند به راحتی توسط گیاهان جذب شوند. تمام این مواد مغذی در طبیعت وجود دارند، اما این مقادیر برای پاسخگویی به نیاز های رو به رشد جمعیت شهری ما کافی نیستند. همچنین ممکن است به دلیل حذف مواد مغذی توسط محصولات در طول سال ها و بدون تأمین مجدد آنها، خاک دچار کمبود مواد مغذی شود. بنابراین، کود ها با تأمین مواد مغذی خاک برای دستیابی به بازدهی بالا در کشاورزی مورد نیاز هستند و به استفاده مؤثر از زمین و آب کمک می کنند. با اضافه کردن کود ها، تولید محصول اغلب دو برابر و یا حتی سه برابر می شود. به این ترتیب، بررسی میزان مواد مغذی در کود ها می تواند دارای اهمیت بالایی باشد، که توسط دستگاه طیف سنج جذب اتمی امکان پذیر است.

آنالیز کود های آلی با طیف سنج Flame AA

اندازه گیری میکرو مغذی ها در کود های آلی با جذب اتمی

بررسی میکرو مواد مغذی در کود های آلی با اتمیک ابزوربشن شعله

در این مطالعه، تجزیه و تحلیل میکرو مغذی ها (Mn ،Zn ،Ca ،Mg ،Fe ،Cu) در چندین کود آلی با دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله (FAAS) مورد بررسی قرار گرفت. برای آماده سازی آسان و قابل اطمینان نمونه های مورد آزمایش از یک دستگاه هاضم مایکروویو یا Microwave Digestion استفاده شد. کالیبراسیون های استاندارد برای تمام یون های فلزی مورد نظر با محلول های استاندارد و یک محلول شاهد یا بلانک تهیه شد. حساسیت و دقت در Flame AA به طور مستقیم با بهینه سازی موقعیت مشعل و همچنین جریان گاز در ارتباط است. بهینه سازی دقیق این پارامتر ها که برای هر عنصر متفاوت است، حساسیت را به حداکثر می رساند و می تواند به طور قابل توجهی تداخلات را کاهش دهد یا حذف کند. نتایج حاصل از آنالیز حاکی از آن است که دستگاه طیف سنج جذب اتمی سیستمی ایده آل و مناسب برای تجزیه و تحلیل عناصر کم مقدار در کود های آلی است و حساسیت و دقت بالایی ارائه می دهد.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما با سال ها سابقه درخشان در زمینه واردات و فروش تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه جذب اتمی شعله، آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *