طیف سنجی

آنالیز مواد آلی خاک با UV-Vis

تعیین مواد آلی خاک با طیف سنجی UV/Vis

یکی از تجهیزات آنالیتیکال پرکاربرد و آسان برای استفاده، سیستم طیف سنجی UV-Vis است. دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی− فرابنفش در بسیاری از آزمایشگاه ها برای تجزیه و تحلیل کمّی و کیفی مواد آلی و معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار در یک دستگاه اسپکتروفتومتر Ultraviolet Visible بر پایه برهمکنش نور و ماده است و با استفاده از قانون بیر لامبرت (Beer-Lambert) می توان غلظت نمونه مورد آنالیز را اندازه گیری کرد. تکنیک طیف سنجی UV-Vis به دلیل سادگی، سرعت، دقت و کم هزینه بودن، در زمینه های مختلف صنعت زراغت و کشاورزی از جمله تجزیه و تحلیل کیفیت خاک، محصولات غذایی، آب های سطحی و زیرزمینی، کود ها و آفت کش ها کاربرد گسترده ای دارد.

مواد آلی خاک (SOM)

خاک محیطی طبیعی برای رشد ریشه های بیشتر گیاهان است و گیاهان آب و محلول های مورد نیاز خود را از آن دریافت می کنند. در یک خاک حاصلخیز، تمام عناصر شیمیایی ضروری برای رشد گیاه موجود است. خاک یک سیستم پیچیده است و شامل مواد معدنی، مواد آلی، آب و هوا می باشد. مقدار مواد آلی خاک یک شاخص مهم برای کیفیت و حاصلخیزی خاک محسوب می شود. بدیهی است که مواد آلی خاک (SOM) می تواند تا حد زیادی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را تحت تأثیر قرار دهد و نقش مثبتی در رشد محصول ایفا کند.

از لحاظ فیزیکی و شیمیایی SOM شامل مخلوطی از بقایای گیاهی و حیوانی، ﺑﺎﻓﺖ ﻫﺎی ﺟﺎﻧﺪاران ﺧﺎک و ﻣﻮاد ﺣﺎﺻﻞ از رﯾﺸﻪ و ﻣﯿﮑﺮوب ﻫﺎی ﺧﺎک اﺳﺖ. بنابراین بیشتر از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و سلولز تشکیل شده است که شامل کربن، نیتروژن، فسفر، گوگرد، اکسیژن و هیدروژن هستند. با مدیریت دقیق، حفظ و انباشت مواد آلی خاک، می توان به بهبود بهره وری خاک کمک کرد که منجر به سودآوری مزرعه می شود. یک روش ساده و سریع برای تعیین مقدار مواد آلی در نمونه های مختلف خاک، آنالیز با طیف سنجی UV-Visible است.

آنالیز مواد آلی خاک با دستگاه اسپکتروفتومتر یووی- ویزیبل

آنالیز مواد آلی خاک با دستگاه Ultraviolet Visible Spectrophotometer

ارزیابی مواد آلی خاک با دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Vis

در مطالعه ای، برای تعیین مقدار مواد آلی خاک از دستگاه طیف سنج UV-Visible استفاده شد. نمونه های خاک از زمین های کشاورزی جمع آوری شد. سپس در آزمایشگاه نمونه ها خشک شدند و علف و هرگونه اشیای خارجی آن حذف شد. در این روش آماده سازی نمونه های خاک، شامل استخراج خاک با 0.5M NaOH در یک نسبت 1:10 و قرار گرفتن در دستگاه سانتریفیوژ 9000rpm به مدت 5 دقیقه است. مطالعه اسپکتروسکوپی در طول موج های 468nm و 665nm انجام شد. طیف سنجی مرئی− فرابنفش روشی سریع، دقیق و مقرون به صرفه برای ارزیابی محتوای مواد آلی خاک در زمین های کشاورزی است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج مرئی− فرابنفش

شرکت ری نور آزما با سال ها سابقه درخشان در زمینه فروش تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی، آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره ای در زمینه خرید و سرویس دستگاه های مختلف آزمایشگاهی از جمله دستگاه طیف سنج مرئی− ماوراء بنفش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *