طیف سنجی

آنالیز فسفات در کود با UV-Visible

آنالیز فسفات در کود با UV-Visible

 

تکنیک حساس و ساده طیف سنجی مرئی و فرابنفش UV-Visible از تجهیزات آنالیتیکال پرکاربرد در آزمایشگاه های شیمیایی و بالینی در سراسر جهان می باشد و برای تعیین کمّی و کیفی انواع زیادی از گونه های معدنی و آلی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش شدت نور عبوری از میان یک نمونه محلول، اندازه گیری شده و با شدت نور قبل از عبور از نمونه مقایسه می شود. محلول نمونه در داخل یک سل شیشه ای و بین تابش نور UV-Visible و یک آشکار ساز قرار می گیرد. بر اساس قانون بیر لامبرت (Beer-Lambert) با طول مسیر ثابت نور و ضریب جذب (که به طول موج وابسته است) غلظت یک ترکیب را می توان از نور جذب شده توسط نمونه در آن طول موج تعیین کرد.

دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی – ماورء بنفش یا Spectrophotometer UV/Vis با ویژگی های آنالیز سریع نمونه، عملیات ساده، نگهداری آسان و علاوه بر آن، مناسب بودن برای طیف وسیعی از آنالیت ها در بسیاری از زمینه ها کاربرد دارد. از این تکنیک برای آنالیز کمّی، کنترل کیفیت، تضمین کیفیت و تعیین طول موج ماکزیمم در تحقیقات شیمیایی، بیوشیمی و فرآیند های صنعتی استفاده می شود. یکی از زمینه های پرکابرد اسپکتروفتومتر مرئی−فرابنفش صنعت زراغت و کشاورزی است و انواع مختلفی از کاربرد ها را در تجزیه و تحلیل کیفیت خاک و محصولات غذایی ارائه می دهد.

ترکیبات کود

امروزه در بسیاری از نقاط جهان، به حداکثر رساندن تولید مواد غذایی و در عین حال حفاظت از محیط زیست یک مسئله جدی است. در صنعت کشاورزی و زراعت، کیفیت خاک نقش مهمی در تولید مواد غذایی دارد. توازن دقیق مواد مغذی موجود در خاک در سلامت و بهبود کیفیت آن مؤثر است و باعث شرایط بهتر رشد می شود. غنی سازی مواد مغذی اغلب برای ارتقاء شرایط مطلوب و ادامه رشد محصولات زراعتی ضروری است. این مواد افزودنی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که مقادیر مناسب مواد مغذی، افزوده شده است. استفاده از کود یک روش آسان و مؤثر برای بهبود سلامت خاک است. توسعه فرمولاسیون مناسب در محصولات کود باعث افزایش کارایی آنها می شود. این ترکیبات، دو عنصر اصلی در محصولات کود، نیتروژن و فسفر هستند.

فسفر یک ماده مغذی طبیعی در محیط زیست است و یک عنصر مهم برای حفظ رشد در زندگی گیاهان و حیوانات محسوب می شود. این عنصر در طبیعت به عنوان فسفات یافت می شود و می تواند از منابع مختلف استخراج شود. در بازار امروز فسفات از مواد اولیه مورد استفاده در بسیاری از کود های تولیدی تجاری است. غلظت فسفات بخش مهمی از فرمول بندی محصولات کود و تضمین ثبات است. تجزیه و تحلیل کمّی این ترکیبات برای ایمنی و اثر بخشی محصولات کود ضروری است. با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اسپکتروفتومتری می توان بر توسعه کود ها نظارت داشت که این امر منجر به کشاورزی پرحاصل و سومند خواهد شد.

بررسی فسفات در کود با طیف سنجی مرئی − فرابنفش

اندازه گیری فسفات در کود با اسپکتروفتومتر UV-Vis

اندازه گیری فسفات در کود با طیف سنجی مرئی − فرابنفش

در تحقیقی، برای بررسی خواص کود و تعیین مواد مغذی آن، چند نمونه کود تجاری با دستگاه اسپکتروسکوپی UV-Vis مورد آنالیز قرار گرفتند. پس از مراحل آماده سازی، نمونه ها آنالیز و سطح فسفات در آنها تعیین شد. نتایج نشان دهنده آن است که دستگاه طیف سنج یو وی−ویزیبل به خوبی می تواند میزان فسفات در کود را تعیین کند و سیستمی ایده آل برای این تجزیه و تحلیل می باشد.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکتروسکوپی UV-Vis

 

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما، نماینده فروش انواع تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی در ایران، آمادگی خود را جهت ارائه هرگونه خدمات مشاوره ای در زمینه خرید و سرویس دستگاه های مختلف آزمایشگاهی از جمله دستگاه های طیف سنج مرئی−فرابنفش (UV-Vis) اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *