اسپکترومتر جرمی

تشخیص فیپرونیل در تخم مرغ با LC/MS/MS

تشخیص فیپرونیل در تخم مرغ با triple quadrupole LC/MS/MS

 

دستگاه کروماتوگرافی مایع−طیف سنج جرمی متوالی (Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry) یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که در آن مخلوط نمونه ابتدا توسط دستگاه کروماتوگراف مایع HPLC تفکیک شده و با طیف سنج جرمی متوالی MS/MS مورد آنالیز و شناسایی قرار می گیرد. MS/MS در واقع ترکیبی از دو یا چند اسپکترومتر جرمی است که حساسیتی بالاتر و تکرار پذیری عالی برای تجزیه و تحلیل ها ارائه می دهد. به این ترتیب، دستگاه LC-MS/MS برای آنالیز کمّی و کیفی ترکیبات پیچیده با بهره وری عالی، سرعت بالا و اطمینان بالا مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از زمینه های کاربردی آن آزمایشات ایمنی محصولات غذایی است.

حشره کش فیپرونیل (Fipronil)

فراخوان اخیر مربوط به تخم مرغ آلوده در اروپا یک نگرانی جدی سلامتی و بهداشتی برای مسمومیت با فیپرونیل به وجود آورده است. فیپرونیل یک حشره کش بسیار سمّی است و متعلق به خانواده شیمیایی فنیل پیرازول است. این حشره کش برای محافظت محصولات دامی از کنه، کک و … مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه برآن، از فیپرونیل برای درمان شپش های قرمز در ماکیان استفاده می شود. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده امریکا فیپرونیل را به عنوان یک گروه سرطان زا طبقه بندی کرده است. بنابراین استفاده از آن در جایی نزدیک به حیوانات تولید کننده مواد غذایی به ویژه در اطراف ماکیان ها مجاز نیست. آزمایشات نشان دادند این ماده شیمیایی می تواند به کلیه ها، کبد و غده تیروئید صدمه بزند.

حداکثر میزان مجاز فیپرونیل (از جمله متابولیت های آن) در تخم مرغ 5μg/L است. معمولاً فیپرونیل با دستگاه های کروماتوگراف مایع HPLC یا کروماتوگرف گازی − طیف سنج جرمی GC-MS اندازه گیری می شود، اما شناسایی متابولیت های آن را شامل نمی شود. در این مطالعه، روش آنالیتیکال سریع و قدرتمند کروماتوگرافی مایع −تندم مس برای شناسایی فیپرونیل (fipronil) و متابولیت های آن که عبارتند از سولفون فیپرونیل (fipronil sulphone)، سولفید فیپرونیل (fipronil sulfide) و دسولفینیل فیپرونیل (fipronil desulfinyl) مورد استفاده قرار گرفت.

بررسی فیپرونیل در تخم مرغ با LC/MS/MS

شناسایی فیپرونیل در تخم مرغ با کروماتوگراف مایع−تندم مس LC/MS/MS

اندازه گیری فیپرونیل و متابولیت های آن در تخم مرغ با طیف سنج جرمی LC/MS/MS

در تحقیقی، چند نمونه تخم مرغ برای تجزیه و تحلیل با دستگاه آزمایشگاهی triple quadrupole LC/MS/MS انتخاب شدند. روند آماده سازی نمونه برای این بررسی سریع و آسان است، به این منظور 5 گرم از تخم مرغ یکنواخت و همگن، توزین و به لوله 50ml منتقل شد. سپس نمونه با 25ml از استونیتریل استخراج شد. برای استخراج بهتر نمونه ها ابتدا به مدت یک دقیقه چرخانده و سپس به مدت 5 دقیقه سانتریفیوژ شدند. سپس 2 گرم سدیم کلرید به لوله نمونه اضافه شد و به مدت یک دقیقه چرخانده شد. بعد از آن به مدت 3 دقیقه در سانتریفیوژ 6000rpm قرار گرفت. نمونه در نهایت از طریق یک فیلتر 0.22μm تصفیه شد و به سیستم LC/MS/MS تزریق شد و آنالیز انجام شد.

دستگاه triple quadrupole LC/MS/MS خطیّت عالی از 0.05 تا 10μg/L و ضریب رگرسیون خوبی (R2 ≥ 0.998) برای تمام آنالیت ها نشان می دهد. نتایج بدست آمده نشان دهنده بهره وری عالی، خطی بودن و تکرار پذیری خوب و علاوه بر آن حساسیت فوق العاده روش است. به این ترتیب، LC/MS/MS روشی ایده آل، قوی و مقرون به صرفه برای اندازه گیری فیپرونیل و متابولیت های آن در تخم مرغ است و نیاز های تحلیلی آزمایشگاه های ایمنی مواد غذایی را برآورده می کند.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگراف مایع−اسپکترومتر تندم مس

  • بررسی هورمون های استروئیدی با دستگاه Triple Quadrupole LC/MS/MS
  • اندازه گیری ملامین در شیر خشک با دستگاه آنالیتیکال LC-MS/MS
  • آنالیز داروی امپرازول در پلاسمای انسان با تکنیک کروماتوگراف مایع− تندم مس
  • بررسی سولفوناميد ها در عسل با استفاده از روش UHPLC-MS/MS
  • تعیین آفت کش ها در آب آشامیدنی با دستگاه آزمایشگاهی triple quadrupole LC/MS/MS
  • آنالیز دارو های ضد صرع با دستگاه کروماتوگرافی مایع− اسپکترومتر جرمی متوالی
  • بررسی آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام در پلاسمای انسان با اسپکترومتر جرمی LC-MS/MS
  • اندازه گیری فنول و مشتقات آن در آب با دستگاه کروماتوگراف مایع– طیف سنج جرمی متوالی

 

همکاران ما در بخش فروش شرکت ری نور آزما آماده هرگونه پاسخگویی در زمینه خرید تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه کروماتوگراف مایع−اسپکترومتر جرمی متوالی یا LC/MS/MS می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *