آون، انکوباتور و حمام آب

حمام آب آزمایشگاهی

دستگاه حمام آب آزمایشگاهی

 

یک حمام آب آزمایشگاهی دستگاهی است که دمای آب را در یک مقدار ثابت حفظ می کند. این دستگاه یکی از تجهیزات عمومی آزمایشگاهی است و امکان گرم کردن تدریجی مایعات و حفظ دمای یکسان حتی برای مقادیر کم نمونه ها را با نگهداشتن آنها در آب از پیش گرم شده، در طی یک دوره زمانی فراهم می کند. حمام آب آزمایشگاهی همچنین مانع تبخیر بیش از حد نمونه گرم شده می شود و در نتیجه از تغییر غلظت اجزاء اصلی آن در اثر تبخیر جلوگیری می کند. از حمام آب در مواردی که نمی توان نمونه ها را به طور مستقیم حرارت داد، مانند مایعات قابل اشتعال یا مواد بیولوژیکی، استفاده می شود. حمام های آب به طور گسترده در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار دستگاه حمام آب

به طور کلی یک حمام آب از فلز عایق ساخته می شود، که معمولاً از جنس فولاد ضد زنگ است و در برخی موارد از شیشه مقاوم در برابر حرارت استفاده می شود. حمام آب می تواند دارای سرپوش عایق یا بدون آن باشد. همچنین دارای یک دماسنج برای بررسی و کنترل درجه حرارت می باشد که ممکن است در داخل دستگاه یا به صورت جدا در محفظه قرار داشته باشد. یک ترموستات نیز برای نگهداشتن درجه حرارت در یک سطح ثابت در آن قرار دارد.

کنترل دمایی

همه حمام های آب یک کنترل برای تنظیم درجه حرارت دارند و این کنترل می تواند دیجیتال یا آنالوگ باشد که اغلب یک چراغ نشانگر مرتبط با این کنترل وجود دارد. هنگامی که چراغ آن روشن است حمام آب در حال گرمایش می باشد و هنگامی که حمام آب به دمای تنظیم شده برسد، برای حفظ دمای ثابت در حالت های روشن و خاموش در گردش خواهد بود. اکثر حمام های آب آزمایشگاهی طیف دمایی از دمای محیط تا 99.9 درجه سانتیگراد را ارائه می دهند.

حمام آب 6L شرکت دامل

حمام آب 6 لیتری محصول کمپانی Domel

ایمنی

هنگام استفاده از حمام های آب گرم، تعدادی از مسائل ایمنی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. حمام گرم شده به لحاظ ذاتی خطرناک است، زیرا اغلب در ارتباط با مایعات قابل اشتعال یا مایعاتی است که در دمای بسیار بالا قرار دارند. حمام های آب همیشه باید روی سطوح با دوام، که ثابت باشند و سقوط نکنند قرار گیرند. آنها همچنین باید از سایر مواد قابل اشتعال دور باشند زیرا گرمای ساطع شده از آنها می تواند باعث احتراق شود. در نهایت، قبل از نقل مکان باید به آنها اجازه داده شود تا کاملا خنک شوند.

برای آب حمام باید از آب مقطر استفاده شود و داخل محفظه روزانه تمیز گردد تا از رشد قارچ ها و میکرو ارگانیسم ها جلوگیری شود. علاوه بر آن، سطح آب باید به طور مرتب نظارت شود تا از حد مجاز کمتر نباشد و از خطرات و آسیب های احتمالی آن جلوگیری شود.

فاکتور های مهم در انتخاب حمام آب

حمام آب در انواع، شکل ها و ابعاد متفاوتی در دسترس هستند. مواردی که باید در انتخاب یک حمام آب در نظر گرفته شوند، عبارتند از :

  • محدوده دمایی
  • یکنواختی و ثبات دمایی
  • جنس و پوشش
  • اندازه دستگاه
  • گنجایش و ابعاد محفظه
  • قابلیت های کنترل و تنظیم دستگاه
  • نحوه نظافت حمام آب

موارد کاربرد دستگاه حمام آب آزمایشگاهی

  • پزشکی (هماتولوژی، اورولوژی، سیتولوژی، میکروبیولوژی، زیست شناسی، ویروس شناسی، انکولوژی)
  • صنعت (صنایع غذایی و آشامیدنی، صایع شیمیایی، صنایع داروسازی، صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی)
  • علمی (دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، مؤسسات بهداشتی)

 

همکاران ما در بخش فروش شرکت ری نور آزما آماده هر گونه پاسخگویی در زمینه خرید تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی از جمله دستگاه حمام آب آزمایشگاهی می باشد. در صورتی که قصد خرید دستگاه حمام آب آزمایشگاهی را داشته باشید می توانی از راهنمای مشاوران باتجربه شرکت ری نور آزما استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *