اسپکترومتر جرمی

بررسی باتری لیتیوم یونی با GC/MS

بررسی الکترولیت باتری با کروماتوگراف گازی-طیف سنج جرمی

 

طیف سنجی جرمی−کروماتوگرافی گازی (GC/MS) یک روش دستگاهی است که شامل کروماتوگراف گازی (GC) متصل به یک اسپکترومتر جرمی (MS) می باشد و حساسیت بالا، سرعت بالا، وضوح عالی و تکرار پذیری بینظیری را ارائه می دهد. این دستگاه با ترکیب این دو تکنیک قدرتمند قادر به جداسازی، شناسایی و تعیین کمّی مخلوط های پیچیده در مواد شیمیایی است، که آن را برای تجزیه و تحلیل صد ها ترکیب با وزن مولکولی نسبتاً کم موجود در مواد زیست محیطی ایده آل می سازد.

برای آنکه یک ترکیب توسط Gas Chromatography – Mass Spectrometry مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد باید به اندازه کافی فرّار یا نیمه فرّار باشد. ترکیبات آلی و بیوشیمی پیچیده می توانند با کروماتوگراف گازی GC تفکیک شده و با اسپکترومتر جرمی MS که اطلاعات ساختاری دقیق را در مورد بسیاری از ترکیبات ارائه می دهد، شناسایی شوند. دستگاه کروماتوگراف گازی−اسپکترومتری جرمی می تواند در بسیاری از زمینه ها از جمله پزشکی، داروسازی، مواد غذایی و آشامیدنی، پتروشیمی ومواد شیمیایی، محیط زیست و … مورد استفاده قرار گیرد.

باتری های لیتیوم یون

باتری های لیتیوم یون (LIBs) اجزای کلیدی برای دستگاه های پزشکی، وسایل الکترونیکی قابل حمل، تجهیزات صنعتی و خودرو ها هستند. آنها دارای ویژگی هایی همچون وزن سبک، تراکم انرژی بالا و شارژ مجدد هستند. تحقیقات بسیاری برای بهبود ایمنی محصول، چرخه عمر و توان خروجی در طیف وسیعی از دما های بالا و پایین انجام شده است. در عین حال درک فرآیند های اساسی و مکانیسم ها در LIBs همچنان یک چالش است.

کوچکترین واحد کار در یک باتری، سلول الکتروشیمیایی است که متشکل از کاتد، آند و الکترولیت است. الکترولیت یون ها را هدایت می کند اما یک عایقی برای الکترون ها است. یک باتری ایمن و بادوام به یک الکترولیت قوی نیاز دارد. محلول های الکترولیتی که عموماً در باتری های لیتیومی استفاده می شوند شامل نمک های لیتیوم، حلال های آلی و برخی مواد افزودنی می باشند. حلال های آلی غالباً کربنات های حلقوی مانند اتیلن کربنات و پروپیلن کربنات و یا کربنات های زنجیره ای مانند دی اتیل کربنات و اتیل متیل کربنات می باشند. ترکیب و نسبت های کربنات ها پیامد های مهمی برای تراکم انرژی، عمر و ایمنی باتری های لیتیوم یونی دارد. بنابراین مطالعه ترکیب و مقدار کربنات ها در محلول الکترولیت نقش مهمی در توسعه و کنترل کیفیت باتری های لیتیوم یون ایفا می کند.

آنالیز الکترولیت باتری های لیتیوم یونی با دستگاه GC/MS

تعیین کربنات ها در الکترولیت باتری های لیتیوم یونی با دستگاه GC/MS

در این بررسی، از یک روش کمی و کیفی برای تعیین 9 کربنات در محلول الکترولیت، از دستگاه کروماتوگراف گازی−اسپکترومتر جرمی با منبع یونیزاسیون الکترون (EI) استفاده شد که روشی ساده، حساس و کارآمد بود. نمونه های الکترولیتی قبل از تزریق به GC-MS با اتیل استات رقیق و سپس آنالیز انجام شد. این روش نتایجی با دقت، خطی بودن و حد تشخیص خوبی را نشان می دهد که این نیاز های صنعت باتری یون لیتیوم را برآورده می کند. بنابراین، می توان گفت دستگاه طیف سنج جرمی−کروماتوگرافی گازی ابزاری ایده آل و مناسب برای بررسی الکترولیت باتری های لیتیوم یون می باشد.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی گازی−اسپکترومتر جرمی

 

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما با سال ها سابقه درخشان در زمینه واردات و فروش تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی و همچنین قطعات یدکی و مصرفی، آمادگی خود را جهت ارائه هرگونه خدمات مشاوره ای در زمینه خرید و سرویس دستگاه های مختلف آزمایشگاهی از جمله دستگاه کروماتوگراف گازی − طیف سنج جرمی یا GC/MS اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *