طیف سنجی

بررسی میکرومغذی ها در شیر با جذب اتمی

آنالیز میکرومغذی ها در شیر با اسپکتروسکوپی Atomic Absorption

 

تکنیک اسپکتروسکوپی جذب اتمی (Atomic Absorption Spectrometry) یک روش آنالیتیکال آزمایشگاهی برای اندازه گیری غلظت عناصر مختلف می باشد. جذب اتمی یک روش سریع و آسان با حساست بسیار بالا است و قادر به اندازه گیری مقادیر بسیار ناچیز معمولاً تا حد ppm و ppb از یک نمونه است. این تکنیک معمولاً شامل استفاده از یک شعله برای اتمیزه کردن نمونه است، اما روش های دیگری همچون کوره گرافیتی نیز استفاده می شود. شناسایی بر اساس جذب طول موج خاص توسط اتم های نمونه، که مشخصه اتم است، انجام می شود. شدت جذب به طور مستقیم با غلظت نمونه متناسب است.

در حالی که به طور معمول طیف سنجی نشر نوری پلاسمای جفت شده القایی (ICP-OES) در محیط آنالیتیکال چند عنصری مورد توجه قرار می گیرد، برای صرفه جویی در هزینه ها، سادگی و عملکرد سریع، سیستم جذب اتمی (AA) جایگزین بسیار مناسبی است. دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی در بسیاری از صنایع از جمله محصولات غذایی و آشامیدنی، آزمایش های زیست محیطی، تولید نیمه هادی ها، تولید نفت و مواد شیمیایی و همچنین داروسازی استفاده می شود.

میکرو مغذی ها در محصولات غذایی

تجزیه و تحلیل میکرو مغذی ها در مواد غذایی یک جنبه مهم در نظارت و کنترل کفیت مواد غذایی است. مواد مغذی می توانند به طور طبیعی در مواد غذایی وجود داشته باشند یا برای تقویت و غنی کردن محصولات غذایی با توجه به نیاز های بازار و در برخی موارد الزامات قانونی، به آنها اضافه شوند. افزایش آگاهی از تأثیر رژیم غذایی بر سلامت انسان تولید کنندگان محصولات غذایی را به تولید غذایی با کیفیت بالاتر و غنی از مواد مغذی ترغیب می کند. از آنجایی که سازمان ها به دنبال جلوگیری از سوء تغذیه سیستماتیک و به طور کلی بهبود عرضه مواد غذایی هستند، نظارت و افزودن الزامی میکرو مغذی ها همچنان در حال رشد است.

شیر یک منبع مهم از مواد مغذی، مخصوصاً برای تغذیه کودکان است. شیر به عنوان یک منبع عالی از کلسیم شناخته شده است و می تواند مقادیر متوسطی Mg، مقادیر کمی Zn و مقدار بسیار کمی Fe و Cu را تأمین کند. به دلیل اهمیت فراوان آن، شیر در چندین شکل مختلف و اغلب به صورت شیر تازه در دسترس است. اما می تواند در فرم های غیر قابل فساد (مانند پودر و تبخیر شده) وجود داشته باشد. بنابراین نیاز به آنالیز چند فرم از شیر برای عناصر مغذی وجود دارد. طیف سنجی جذب اتمی (AAS) می تواند برای تعیین ریز مغذی های موجود در مواد غذایی و مواد بیولوژیکی، مورد استفاده قرار گیرد.

اندازه گیری میکرومغذی ها در شیر با دستگاه طیف سنج جذب اتمی

آنالیز میکرومغذی ها در شیر با دستگاه اسپکتروسکوپی Atomic Absorption

اندازه گیری میکرو مغذی ها در شیر با دستگاه جذب اتمی شعله

در تحقیقی از یک دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله برای آنالیز میکرو مغذی ها در چند نمونه شیر و کنترل کیفیت آنها استفاده شد. نمونه های مختلفی از شیر تجاری شامل شیر تازه، تبخیر شده و پودر شیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. عناصر مورد نظر در این آنالیز شامل کلسیم Ca، آهن Fe، منیزیم Mg، روی Zn، پتاسیم K، سدیم Na و مس Cu بودند. پس از مراحل آماده سازی نمونه ها و تهیه منحنی کالیبراسیون، آزمایش انجام شد. یک راه حل مؤثر برای حذف اثرات ماتریس نمونه، هضم نمونه است، که به این منظور از یک دستگاه هاضم مایکروویو Microwave Digestion، با بهره وری بالا و قابلیت های هضم عالی، استفاده شد.

تمام نمونه ها حاوی مقادیر بالای قابل توجهی از کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم نسبت به سایر عناصر بودند، در حالی که مس Cu همواره کمترین فراوانی را در نمونه ها داشت. همچنین تفاوت های چشم گیری بین شیر تازه و تبخیر شده وجود نداشت. با این حال، میزان مواد مغذی در پودر شیر به مراتب بالا بود. این مشاهدات مطابق انتظار بود؛ چرا که شیر خشک قبل از مصرف رقیق می شود، پس سطح مواد معدنی باید در پودر آن افزایش یابد. این نتایج نشان می دهند دستگاه اسپکترومتر جذب اتمی شعله به صورت قابل اطمینان و مؤثر آنالیز انواع شیر را برای عناصر مورد نظر در طیف وسیعی از غلظت ها انجام می دهد.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج Atomic Absorption

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع دستگاه های اسپکتروفتومتر جذب اتمی در سراسر ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 14 =