اسپکترومتر جرمی

تعیین فلزات سنگین در قرص آیورودا با ICP-MS

آنالیز فلزات سنگین در قرص آیورودا با ICP-Mass

 

طیف سنجی جرمی پلاسمای جفت شده القایی (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer) یا ICP-MS یک ابزار قدرتمند است که برای تعیین و شناسایی عناصر مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ICP-MS ترکیبی از منبع ICP (پلاسمایی جفت شده القایی) با دمای بالا برای تبدیل اتم عناصر نمونه به یون و یک طیف سنج جرمی برای شناسایی آنها است. دستگاه آنالیتیکال ICP-Mass در زمینه های مختلف صنایع و علوم از جمله محیط زیست، آب آشامیدنی و فاضلاب، پزشکی و داروسازی، مواد غذایی و کشاورزی با دقت، حساسیت و سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات آیورودا

طب آیورودا بیش از 2000 سال پیش در هند بر اساس محصولات آیورودا آغاز شد و در حال حاضر نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. دارو های آیورودا دارای مزایای متعددی هستند و معمولاً به صورت روغن های دارویی، گیاهان دارویی، عصاره ها و جوشانده های گیاهی وجود دارند. در سراسر جهان استفاده از دارو های گیاهی به دلیل عوارض جانبی کمتر آنها در حال رشد است. با این وجود، برخی از محصولات آیورودا حاوی مواد سمی مانند فلزات سنگین، آفت کش ها و غیره هستند. قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند آرسنیک (As)، کادمیوم (Cd)، سرب (Pb) و جیوه (Hg) می تواند اثرات نامطلوب سلامتی و مسمومیت، به دنبال داشته باشد. فلزات سنگین به عنوان یک عامل سرطان زای انسانی توسط آژانس بین المللی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در نظر گرفته شده است. بنابراین، تعیین میزان این فلزات سمّی در دارو های آیورودا اهمیت فراوانی دارد. دستگاه پلاسمای جفت شده القایی − اسپکترومتر جرمی ICP-MS یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که قادر به آنالیز همزمان چند عنصر در محصولات آیورودا است.

تعیین فلزات سنگین در قرص آیورودا با ICP-Mass

آنالیز فلزات سنگین در قرص آیورودا با دستگاه طیف سنج جرمی ICP-MS

اندازه گیری میزان فلزات در قرص های آیورودا با دستگاه ICP-MS

در تحقیقی آنالیز مقادیر کم فلزات سنگین در قرص های آیورودا در سطح ppm با استفاده از دستگاه طیف سنج جرمی−پلاسمای جفت شده القایی سری 2030 ICPMS، مورد سنجش قرار گرفت. تکنیک ICP-Mass برای شناسایی فلزات سنگین در محصولات آیورودا روشی بسیار دقیق، حساس، انتخابی و مطمئن است. تابع کمکی جدید دستیار توسعه (Development Assistant) از نرم افزار LabSolutions، در تنظیم و بهینه سازی روش تجزیه و تحلیل (مانند میزان خطی بودن و استاندارد داخلی) کمک می کند و علاوه بر آن، دستیار تشخیص (Diagnosis Assistant) برای تولید گزارش تصحیح شده خودکار استفاده می شود.

برای مطالعه استخراج فلزات سنگین، از قرص های آیورودا تجاری موجود در بازار استفاده شد. آماده سازی نمونه مرحله بسیار مهم و حیاتی در آنالیز های عنصری است. دارو های آیورودا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات آلی و غیر آلی هستند که شکستن آن را دشوار می کند. به این ترتیب، نمونه ها با سیستم هاضم مایکروویو (microwave digestion)، هضم شدند. تعیین کمّی فلزات سنگین (As ،Cd ،Pb و Hg) با استفاده از روش استاندارد با رسم منحنی کالیبراسیون برای عناصر مربوطه انجام شد. بهترین جرم های عنصری بر اساس نسبت ایزوتوپی، غلظت معادل زمینه (BEC) و تداخل ایزوباری انتخاب شدند. استاندارد داخلی برای عناصر، مطابق با بهترین شکل ممکن از لحاظ تطابق با نسبت جرم به بار و رفتار یونیزاسیون انتخاب شدند. سپس در غلظت 1 ميكروگرم به استاندارد ها و نمونه ها اضافه شدند.

میزان فلزات سنگین به ترتیب برای سرب 115.75، آرسنیک 89.06، کادمیوم 5.00 و جیوه 6.20 میکرو گرم برلیتر، بدست آمد. نتایج مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و با مقادیر استاندارد مقایسه شدند. نتایج بدست آمده از آنالیز نشان دهنده ایده آل بودن تکنیک ICP-Mass برای تشخیص فلزات سنگین در قرص های آیورودا و ثبات بالا، حساسیت و تکرار پذیری عالی آن می باشد.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج جرمی پلاسمای جفت شده القائی

 

شرکت ری نور آزما با سال ها سابقه درخشان در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی، فعال در حوزه فروش، سرویس و خدمات پس از فروش دستگاه های عمومی و آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه اسپکترومتر جرمی ICP-MS در سراسر ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *