طیف سنجی

بررسی ریزمغذی ها در میوه های خشک با FAAS

تعیین میکرومغذی ها در میوه ها با اسپکترومتر اتمیک ابزوربشن شعله

اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله یا Flame Atomic Absorption Spectroscopy یک روش آنالیز کمّی در بررسی بسیاری از عناصر فلزی است. اسپکتروفتومتر FAAS غلظت عناصر را در یک نمونه مایع بر اساس انرژی جذب شده از طول موج های نوری معین (معمولاً 190 تا 900 نانومتر) تجزیه و تحلیل می کند. از آنجایی که تمام عناصر قادر به جذب نور هستند و هر عنصر در طول موج مشخصه خود نور جذب می کند، می توان غلظت هر عنصر را با اندازه گیری میزان نور جذبی اندازه گیری کرد.

دستگاه Flame AA معمولاً دارای یک شعله برای اتمیزه کردن نمونه (عموماً یک هالوکاتد لامپ)، یک مونوکروماتور و آشکارساز است. حساسیت معمول برای اسپکترومتر جذب اتمی با روش شعله در محدوده ppm ارائه می شود. دستگاه طیف سنج جذب اتمی شعله در زمینه های متعددی از جمله آزمایش های زیست محیطی، کشاورزی، مواد غذایی، آنالیز فلزات، تولید نیمه هادی ها، شیمی و پتروشیمی، معدن و زمین شناسی و همچنین داروسازی و پاتولوژی کاربرد دارد.

میکرومغذی ها در میوه های خشک شده

میوه یک میان وعده غذایی خوشمزه و سالم است. با تمرکز بیشتر بر زندگی سالم و مصرف غذا های سالم توجه به کیفیت غذایی میوه ها از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. همچنین هنگامی که میوه تازه در دسترس نیست اغلب میوه خشک جایگزین می شود. میوه خشک شده میوه ای است که تقریباً تمام محتوای آب آن از طریق روش های خشک کردن حذف شده است. تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مایلند بدانند ارزش غذایی میوه های خشک شده در طی مراحل تهیه آن در مقایسه با میوه های تازه از دست می رود یا خیر.

یک از راه های نظارت بر کیفیت میوه های تازه یا خشک شده اندازه گیری غلظت ریز مغذی های موجود در آنها است. در حالیکه اسپکتروسکوپی نشر نوری پلاسمای جفت شده القایی ICP-OES عموماً به عنوان یک روش آنالیتیکال چند عنصری مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و سادگی و سرعت عملکرد، سیستم جذب اتمی شعله به عنوان یک جایگزین جذاب ارائه می شود. در مطالعه ای، عناصر مغذی رایج در انواع مختلف میوه های خشک توسط دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

آنالیز میکرومغذی ها در میوه ها با دستگاه Flame AA

اندازه گیری ریزمغذی ها در میوه های خشک با طیف سنج جذب اتمی شعله

بررسی میکرومغذی ها در میوه های خشک شده با دستگاه Flame AA

در تحقیقی، میزان غلظت تعدادی از ریزمغذی ها در میوه های خشک شده با استفاده از دستگاه جذب اتمی شعله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این بررسی قابلیت بالای اسپکترومتر اتمیک ابزوربشن شعله را برای آنالیز مطمئن و مؤثر نمونه های میوه خشک برای Na ،K ،Zn ،Mg ،Fe ،Cu و Ca در طیف وسیعی از غلظت ها نشان می دهد. تعدادی نمونه میوه خشک شده از جمله توت فرنگی، تمشک، کیوی و بلوبری تهیه شد. پس از مراحل آماده سازی و هضم با دستگاه هاضم مایکروویو یا Microwave Digestion آنالیز انجام شد. نتایج آنالیز حاکی از آن است که تمام میوه های خشک مورد آنالیز، حاوی غلظت قابل توجهی از مواد مغذی هستند. غلظت عناصر در میان میوه ها بسیار متفاوت است، اما در همه موارد، میزان پتاسیم در میان عناصر اندازه گیری شده بالاتر است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج جذب اتمی شعله

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما، نماینده فروش انواع تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی در سراسر ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *