طیف سنجی

آنالیز آب رودخانه با جذب اتمی شعله

آنالیز آب رودخانه با دستگاه اتمیک ابزوربشن شعله

اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS روشی برای شناسایی و اندازه گیری مقادیر عناصر شیمیایی مختلف است. تعیین کمّی عناصر موجود در نمونه های محیطی، با اندازه گیری تابش جذب شده توسط عناصر شیمیایی مورد نظر انجام می شود. غلظت عناصر بر اساس قانون Beer-Lambert محاسبه می شود. با توجه به آرایش منحصر به فرد الکترون های لایه ظرفیت در هر اتم، اتم ها در طول موج خاص خود نور را جذب خواهند کرد. بنابراین، تجزیه و تحلیل کیفی نمونه نیز امکان پذیر است.

در شیمی آنالیتیکال، اتمیک ابزوربشن تکنیکی است که برای تعیین غلظت یک عنصر فلزی خاص در یک نمونه استفاده می شود. طیف سنجی AAS می تواند برای تجزیه و تحلیل غلظت بیش از 62 فلز مختلف در یک محلول استفاده شود. به طور معمول، این تکنیک از یک شعله برای اتمیزه کردن نمونه استفاده می کند، اما اتمایزر های دیگری مانند کوره گرافیتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم طیف سنج Flame AA آنالیز طیف وسیعی از عناصر را در محدوده غلظتی ppm با دقت، سرعت و حساسیت بی نظیر ارائه می دهد. اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله (Flame Atomic Absorption) در بسیاری از تجزیه و تحلیل های زیست محیطی، زمین شناسی و معدن، محصولات غذایی، کشاورزی، پزشکی، داروسازی و … کاربرد دارد.

عوامل مؤثر بر کیفیت آب

کیفیت آب در طی چرخه هیدرولوژیکی توسط بسیاری از مواد که با آن در تماس هستند، تحت تأثیر قرار می گیرد. یکی از عوامل مهم در نظارت و تعیین کیفیت آب، آلودگی فلز در آب است. آب طیف وسیعی از مواد معدنی، مواد مغذی و سایر مواد را از خاک، سنگ ها و جو حل کرده و با خود حمل می کند. همچنین فعالیت های انسانی و تخلیه فاضلاب می تواند کیفیت آب های محیطی را کاهش دهد. منابع آبی به طور کلی باعث ایجاد توسعه در مسائل اجتماعی−اقتصادی و به طور خاص در صنایع و فعالیت های کشاورزی می شود. بنابراین، بررسی و ارزیابی کیفیت آن اهمیت بسزایی دارد. دستگاه اتمیک ابزوربشن شعله یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که با حساسیت، دقت و سرعت بالا قادر به آنالیز آب رودخانه است.

بررسی آب رودخانه با دستگاه جذب اتمی شعله

آنالیز آب رودخانه با دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله FAAS

بررسی عناصر موجود در آب رودخانه با دستگاه جذب اتمی شعله

در مطالعه ای به منظور شناسایی و ارزیابی عناصر پتاسیم (K)، آهن (Fe)، کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و سدیم (Na) موجود در آب رودخانه، از دستگاه طیف سنج اتمیک ابزوربشن شعله استفاده شد. هشت نمونه آب رودخانه تصفیه شدند و ذرات معلق در آنها حذف شد. محلول های استاندارد فلز برای کالیبراسیون دستگاه تهیه شدند. پس از تهیه استاندارد ها و کالیبراسیون، آنالیز انجام شد. نتایج بدست آمده نشان می دهند در نمونه های مختلف آب رودخانه غلظت عناصر متفاوت است، ولی در تمام نمونه ها سدیم بالاترین غلظت را دارد. اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله، تکنیکی ساده، سریع و مقرون به صرفه برای آنالیز فلزات در آب است و به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل عناصر مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکتروفتومتر Flame AA

در صورتی که قصد خرید دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله را داشته باشید می توانید از راهنمایی مشاوران باتجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *