طیف سنجی

اندازه گیری Na و K در سیمان با جذب اتمی شعله

تعیین پتاسیم و سدیم در سیمان با دستگاه اتمیک ابزوربشن

دستگاه طیف سنج جذب اتمی (AAS) با مزایای بسیاری از جمله انتخابگری عالی و حساسیت تشخیص بالا، بیش از 50 سال است که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک Atomic Absorption کاربرد های بسیاری در صنایع مختلف دارد و قادر به آزمایش بسیاری از مواد اولیه است. دستگاه جذب اتمی به طور گسترده برای بررسی وجود عناصر اصلی و تعیین میزان ناخالصی های سمّی، استفاده می شود. در صنعت معدن مقادیر فلزات به عنوان مثال، طلا در سنگ ها را می توان با سیستم AAS تعیین کرد، تا مشخص شود که آیا معدن کاری سنگ ها برای استخراج طلا ارزش دارد یا خیر. در صنعت کشاورزی نیز آب، خاک و محصولات زراعی برای احتمال وجود ناخالصی های فلزی مورد بررسی قرار می گیرند. علاوه بر آن در تجزیه و تحلیل های زیست محیطی دستگاه اتمیک ابزوربشن یک تکنیک آنالیتیکال مهم است.

عناصر قلیایی در سیمان

سیمان پرتلند با توجه به کاربرد های مورد نظر به 6 نوع طبقه بندی می شود، که همه آنها در انواع کم− قلیایی در دسترس هستند. انواع کم− قلیایی حاوی غلظت هایی از سدیم و پتاسیم هستند که در سطوح پایین محدود می شوند، زیرا عامل ایجاد واکنش قلیایی− سنگدانه ها هستند. قلیائیت پایین بر پایه سطح قلیائیت کل تعریف می شود و به گونه ای طبقه می شود که محتوای آن 0.6% یا کمتر باشد. قلیائیت کل برابر است با Na2O + 0.658 × K2O، که در آن Na2O درصد غلظت سدیم اکسید و K2O درصد غلظت پتاسیم اکسید در سیمان است.

بتن یکی از مصالح ساختمانی است که به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و شامل سیمان و دیگر مواد سیمانی است. بالا بودن سطح قلیائیت در سیمان و جذب رطوبت موجب متورم شدن بتن می شود، که انبساط و ترک خودن آن را در پی دارد. بنابراین، بررسی میزان عناصر قلیایی در سیمان برای جلوگیری از آسیب های احتمالی اهمیت بسزایی دارد. دستگاه آنالیتیکال آزمایشگاهی جذب اتمی شعله با حساسیت و سرعت بالا قادر به اندازه گیری عناصر قلیایی در سیمان است.

اندازه گیری Na و K در سیمان با جذب اتمی شعله

اندازه گیری پتاسیم و سدیم در سیمان با دستگاه اسپکتروسکوپی اتمیک ابزوربشن

تعیین پتاسیم و سدیم در سیمان پرتلند با دستگاه جذب اتمی شعله

در مطالعه ای، با استفاده از دستگاه جذب اتمی شعله آنالیز سدیم و پتاسیم در نمونه استانداردی از سیمان مورد بررسی قرار گرفت. پس از مراحل آماده سازی نمونه، آنالیز Na در طول موج 589.0 nm و K در طول موج 766.5 nm با شعله Air-C2Hانجام شد. مقدار قلیائیت کل برای این سیمان 0.65% بدست آمد. نتایج حاصل از آزمایش حاکی از آن است که سیستم آزمایشگاهی اتمیک ابزوربشن شعله تکنیکی حساس، دقیق، سریع، مناسب و ایده آل برای بررسی قلیائیت در سیمان است.

دیگر کاربرد های دستگاه Flame Atomic Absorption

شرکت ری نور آزما با سال ها سابقه فعالیت در حوزه واردات و فروش تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی، از جمله دستگاه جذب اتمی شعله، آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *