کروماتوگرافی

بررسی MTBE باقیمانده در خاک و آب با GC

آنالیز MTBE با دستگاه Gas chromatography

 

تکنیک جداسازی کروماتوگرافی گازی (GC) روشی است که برای تجزیه و تحلیل و تعیین مقدار ترکیبات فرار استفاده می شود. کروماتوگرافی گازی (Gas chromatography) یک روش رایج مورد استفاده در بسیاری از آزمایشگاه های تحقیقاتی و صنعتی، جهت کنترل کیفیت و همچنین شناسایی و تعیین کمّی ترکیبات در یک مخلوط است. افزون بر آن، دستگاه GC به دلیل امکان تشخیص و شناسایی مقادیر بسیار کم در بسیاری از آزمایشگاه های زیست محیطی و پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.

کروماتوگرافی گازی نیز مانند تمام تکنیک های کروماتوگرافی دارای یک فاز ساکن و یک فاز متحرک می باشد، که فاز متحرک (گاز حامل) از یک گاز بی اثر نظیر هلیم، آرگون و نیتروژن تشکیل شده است و فاز ثابت یک ستون پک شده یا کاپیلاری است. ترکیبات به دستگاه کروماتوگرافی گاز تزریق می شوند و پس از تبخیر وارد ستون می شوند. جداسازی ترکیبات بر اساس میزان تعامل آنها با فاز ثابت انجام می شود. هرچه ترکیب تعامل قوی تری با فاز ثابت داشته باشد زمان بیشتری برای عبور از ستون (زمان بازداری طولانی تر) نیاز است.

متیل ترشری بوتیل اتر MTBE

متیل ترشری بوتیل اتر (methyl tertiary-butyl ether) از سال 1979 در بنزین ایالات متحده امریکا در سطوح پایین استفاده شد تا جایگزین مناسبی برای سرب به عنوان یک تقویت کننده اکتان برای کمک به جلوگیری از ضربه زدن به موتور باشد. MTBE باعث سوختن بهتر بنزین شده و همچنین کربن منوکسید و سایر انتشارات مضر از وسایل نقلیه را کاهش می دهد و به این ترتیب آلودگی هوا را کمتر می کند. با وجود مزایای بالقوه آن در کیفیت هوا، دارای خواصی است که باعث بروز مشکلاتی می شود. MTBE یک مایع قابل اشتعال و بی رنگ است که به سرعت از طریق خاک حرکت می کند، در آب محلول تر از سایر اجزای بنزین است و نسبت به مواد شیمیایی دیگر مدت زمان بیشتری برای تجزیه شدن لازم دارد.

مطالعات بیشماری حضور MTBE را در آب های زیر زمینی تأیید می کند. در بعضی موارد، این منابع آلوده، منابع آب آشامیدنی هستند. حتی مقادیر بسیار کم MTBE می تواند آب های آشامیدنی را به دلیل طعم بد و بوی تند غیر قابل آشامیدن کند. مقررات آب آشامیدنی حاکی از آن است که وجود متیل ترشری بوتیل اتر در آب آشامیدنی می تواند اثرات نامطلوب بهداشتی و سلامتی در غلظت های بین 20 تا 40 ppb یا کمتر داشته باشد و علاوه بر آن، آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده در حال حاضر MTBE را به عنوان ماده ای سرطان زا معرفی می کند. یک روش توسعه یافته برای شناسایی متیل ترشری بوتیل اتر باقیمانده در آب های زیست محیطی و خاک، استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی است.

بررسی متیل ترشری بوتیل اتر باقیمانده در خاک و آب با GC

بررسی MTBE باقیمانده در خاک و آب با دستگاه GC

اندازه گیری MTBE باقیمانده در خاک و آب با کروماتوگرافی گازی

در این تحقیق، برای اندازه گیری MTBE در آب و خاک از دستگاه کروماتوگراف گازی کمپانی اجیلنت Agilent 7820 GC استفاده شد. گاز حامل توسط یک کنترل کننده پنوماتیکی الکترونیکی (EPC) کنترل می شد و سیستم شامل یک ورودی split/splitless و آشکارساز یونیزاسیون شعله (FID) بود. پس از مراحل آماده سازی نمونه، آزمایش انجام شد. منحنی کالیبراسیون با ضریب همبستگی R2 = 0.9996 بدست آمد و حد تشخیص 1.7 ng/mL بود.

نمونه های آب و خاک واقعی برای آزمایش مورد استفاده قرار گرفتند. در نمونه خاک و آب خالص، MTBE قابل شناسایی نبود و با اضافه کردن مقدار 40 و 80 ppb و از MTBE به ترتیب به نمونه های آب و خاک آنالیز دوباره در همان شرایط انجام شد، که این بار MTBE شناسایی شد. نتایج نشان می دهد، روش کروماتوگرافی گازی GC دارای خطی بودن و تکرارپذیری خوبی برای تجزیه و تحلیل MTBE است.

دیگر کاربرد های دستگاه آزمایشگاهی GC

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی در ایران با کادری مجرب آمادگی خود را جهت ارائه هر گونه خدمات مشاوره و فروش در زمینه تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی از جمله انواع دستگاه های کروماتوگرافی گازی GC اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *