اسپکترومتر جرمی

آنالیز دارو های روانگردان با LC-MS/MS

بررسی همزمان دارو های روان گردان با دستگاه LC/MS/MS

 

در طی سال های اخیر، کروماتوگرافی مایع− اسپکترومتر تندم مس (Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry) به عنوان یک تکنولوژی آنالیتیکال نوین که برای تعداد زیادی از آنالیز ها در آزمایشگاه های بالینی قابل استفاده است، پدیدار شده است. در این سیستم قابلیت جداسازی فیزیکی کروماتوگرافی مایع با توانایی تجزیه و تحلیل جرمی طیف سنج جرمی ترکیب می شود. LC-MS/MS در مقایسه با سایر تکنیک های مرسوم طیف سنجی جرمی برای تعداد قابل ملاحظه ای از آنالیت ها مناسب است. اصول اسپکترومتری جرمی متوالی (MS/MS) بر پایه جفت شدن دو اسپکترمتر جرمی باهم در یک مجموعه، برای آنالیز مخلوط های پیچیده است.

کروماتوگرافی مایع− طیف سنجی جرمی متوالی امکان آنالیز همزمان چندین ترکیب در یک اجرا را فراهم می کند و بنابراین، قادر به تجزیه و تحلیل سریع و با بهره وری بالا است. علاوه بر این، دارای مزایای متعددی از قبیل دقت و صحت عالی، گزینش گری، حساسیت و اطمینان بالا است. LC-MS/MS یک تکنیک قدرتمند است که برای تجزیه و تحلیل کمّی و کیفی در بسیاری از زمینه های کاربردی از جمله پزشکی، مطالعات سم شناسی، داروسازی، محیط زیست، مواد غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

دارو های روان گردان و اثرات آن

دارو یا ماده روان گردان یک ماده شیمیایی است که عمدتاً بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر گذاشته و عملکرد مغز را تغییر می دهد. به این ترتیب، مصرف یا تزریق آن می تواند منجر به تغییرات موقت در ادراک، خلق و خوی، هوشیاری و رفتار فرد شود. این مواد می توانند منجر به مستی شوند، که اغلب علت اصلی انتخاب مصرف کنندگان دارو های روان گردان است. دارو های روان گردان را می توان به سه گروه اصلی بنزودیازپین ها، باربیتورات ها و دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای تقسیم کرد.

استفاده از این دارو های روان گردان در سراسر جهان رو به افزایش است و میلیون ها نفر این مواد را مصرف می کنند. ظهور مواد روان گردان متعدد جدید، چالشی برای سم شناسی بالینی و آزمایشگاه تست مواد مخدر است. همچنین، تأثیر قابل توجهی که این مواد بر سلامت و رفتار اجتماعی انسان دارند موجب می شود تجزیه و تحلیل آنها یکی از دغدغه های مهم در تحقیقات بالینی باشد. دستگاه اسپکترومتر جرمی تندم مس− کروماتوگرافی مایع یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که می تواند با حساسیت بالا و به صورت همزمان دارو های روان گردان را شناسایی و آنالیز کند.

آنالیز همزمان داروهای روانگردان با LC/MS/MS

بررسی دارو های روان گردان با دستگاه اسپکترومتر جرمی LC-MS/MS

بررسی همزمان دارو های روان گردان با دستگاه LC-MS/MS

در این مطالعه، قابلیت های پردازش آنالیز 60 داروی روان گردان در سرم، خون و ادرار، توسط کروماتوگرفی مایع− طیف سنج جرمی متوالی NexeraX2-LCMS-8060 محصول کمپانی شیمادزو با واحد آماده سازی اتوماتیک نمونه CLAM-2000 بررسی شد. معمولاً آنالیز LC-MS/MS نمونه های بیولوژیکی اغلب نیاز به برخی مراحل آماده سازی دستی مانند رسوب پروتئین، استخراج فاز جامد یا استخرج مایع/مایع قبل از تزریق دارد. با این وجود، آماده سازی دستی نمونه ها می تواند منجر به خطا در نتایج شود. بنابراین، با هدف کاهش مشارکت اپراتور، افزایش بهره وری و کیفیت داده ها، با استفاده از واحد آماده سازی اتوماتیک، روند آماده سازی دستی نمونه ها به طور کامل حذف می شود. نتایج بدست آمده از آزمایش نشان دهنده قابلیت بالای سیستم LC-MS/MS برای آنالیز مجموعه بزرگی از نمونه ها با حساسیت، دقت و صحت بهینه با حذف خطا های انسانی مربوط به مدیریت دستی نمونه است.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی مایع− اسپکترومتر تندم مس

 

در صورتی که قصد خرید دستگاه LC-MS/MS را داشته باشید، می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید. شرکت ری نور آزما نماینده فروش طیف گسترده ای از تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی، و همچنین قطعات یدکی و مصرفی در سراسر ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *