ایکس ری

آنالیز روکش Zn در صفحه فولادی با WDXRF

بررسی روکش روی (Zn) بروی ورقه فولاد با دستگاه فلوئورسانس پراش طول موج ایکس ری

 

اسپکترومتر فلورسانس پراش طول موج اشعه ایکس (wavelength dispersive X-ray fluorescence spectrometer) از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی، امکان آنالیز حدود 84 عنصر از عناصر جدول تناوبی را در نمونه های مختلف جامد، مایع و پودری، بدون تخریب فراهم می کند. مزایای دستگاه فلوئورسانس اشعه ایکس X-Ray Fluorescence، آماده سازی آسان نمونه، سرعت بالا، ثبات و دقت بسیار عالی برای آنالیز کمی و کیفی عناصر در نمونه های مختلف می باشد. اساس اندازه گیری در دستگاه WDXRF بر پایه بررسی شدت فلورسانس پراش طول موج اشعه ایکس می باشد .

دستگاه طیف سنج فلورسانس X-ray در زمینه های مختلف صنعت آهن و فولاد، صنعت فلزات غیر آهنی، صنعت سرامیک، مواد الکتریکی و الکترونیکی، صنایع شیمیایی، صنعت نفت و زغال سنگ، کشاورزی و صنایع غذایی، محیط زیست و آلاینده ها کاربرد دارد. همچنین دستگاه آزمایشگاهی XRF با نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف برای اندازه گیری ضخامت لایه ها و فیلم های نازک استفاده می شود.

روکش روی (Zn) بر روی ورق فولادی

خوردگی ساختار فولاد و محصولات آن هر ساله میلیون ها دلار هزینه دارد. پوشش روی (Zn) مؤثرترین و اقتصادی ترین راه محافظت از فولاد در برابر خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی محصولات فولادی است که در طول سال ها در معرض شرایط بسیار سخت آب و هوایی قرار دارند. فولاد پوشش داده شده با روی (که فولاد گالوانیزه نیز نامیده می شود) طول عمر و کارایی بالایی را فراهم می کند. از این رو تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواستار یک صفحه با مقدار بالای پوشش روی (Zn) در کالاهای بادوام و محصولات ساختمانی هستند. چنین پوشش هایی باید در مرحله ضخامت رسوب دهی کنترل شوند.

کوتینگ (Coatting) میزان پوشش روی در دو سطح صفحه فولاد و واحد آن gr/m2 می باشد. ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود. ورقه های فولادی گالوانیزه در موارد مختلفی مانند اتومبیل سازی، کانکس، تابلوهای تبلیغاتی، علائم راهنمایی و رانندگی، مصالح ساختمانی، صنعت الکترونیکی، صنایع لوازم خانگی و … مصرف می شوند. فلورسانس اشعه ایکس یک تکنیک عالی برای تعیین ترکیب عنصری محصولات فولادی و ضخامت روی (Zn) در روکش فولاد می باشد.

بررسی روکش Zn بروی صفحه فولادی با اسپکترومتر فلورسانس اشعه ایکس WDXRF

بررسی ضخامت روی (Zn) در صفحه فولادی با دستگاه اسپکترومتر فلورسانس اشعه ایکس XRF

یک سری از نمونه های ورق فولادی با روکش روی جهت تعیین ضخامت Zn تهیه شد. در آنالیز ضخامت روکش روی (Zn) بروی فولاد آماده سازی ویژه ای برای نمونه وجود ندارد و تنها برش هایی از ورقه های فلزی که مناسب اندازه نگهدارنده نمونه در دستگاه باشند، کافی است. در این تحقیق یک طیف سنج فلوئورسانس ایکس ری با لوله اشعه ایکس Rh target و پنجره بریلیمی جهت آنالیز مورد استفاده قرار گرفت. تمام محاسبات و اندازه گیری ها بر اساس یک فرایند پیچیده ریاضی به نام پارامترهای اساسی (FP) انجام گرفت. نتایج نشان داد دستگاه فلورسانس اشعه ایکس برای تجزیه و تحلیل پوشش Zn در ورق های فولادی مناسب است. با بررسی نتایج و گزارشات بدست آمده از آزمایش با دستگاه WDXRF مقدار روی Zn و ضخامت آن در نمونه های مختلف ورقه های روکشدار فولاد تعیین شد.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج فلوئورسانس پراش طول موج ایکس ری WDXRF

  • بررسی عناصر خاکستر زغال سنگ با تکنیک XRF
  • آنالیز شیشه با استفاده از دستگاه X-Ray Fluorescence
  • بررسی کاتالیزور های فلزی توسط تکنیک فلورسانس پرتو ایکس XRF
  • اندازه گیری سولفور در سوخت با دستگاه طیف سنج فلورسانس اشعه ایکس WDXRF
  • تعیین فلزات موجود در فاضلاب توسط دستگاه فلورسانس پراش طول موج اشعه ایکس
  • بررسی کلر در غذا های میان وعده با استفاده از دستگاه WDXRF

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش تجهیزات آزمایشگاهی عمومی و آنالیتیکال، آمادگی خود را جهت ارائه هرگونه خدمات مشاوره ای در زمینه خرید و سرویس دستگاه های مختلف آزمایشگاهی اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *