اسپکترومتر جرمی

اندازه گیری مقدار آهن در سلول باکتریایی با ICP-MS

اندازه گیری مقدار آهن در سلول باکتریایی با طیف سنج جرمی ICP Mass

 

اسپکترومتری جرمی– پلاسمای جفت شده القائی یا ICP-MS یک تکنیک آنالیتیکال آزمایشگاهی است که برای تعیین عناصر مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometry که ترکیبی از یک پلاسمای جفت شده القایی و یک اسپکترومتر جرمی است، دارای یک حد تشخیص بسیار پایین است، به گونه ای که دارای حد تشخیص در محدوده ppm یا پایین برای نمونه جامد و در محدوده ppb یا پایین برای نمونه محلول می باشد. ICP-MS بر اساس اتمیزه کردن نمونه ها با استفاده از پلاسمای گاز آرگون و شناسایی غلظت عناصر ایزوتوپیک با اسپکترومتر جرمی، کار می کند. دستگاه آزمایشگاهی آی سی پی مس با حساسیت، دقت و صحت بالا تقریباً در هر زمینه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این زمینه ها شامل محیط زیست، زمین شناسی، زیست شناسی، پزشکی، هسته ای، متالورژی (صنعت نیمه هادی) و مطالعات تغذیه ای است.

آهن در سلول باکتریایی

آهن یکی از کوفاکتور های فلزی ضروری برای فرآیند های بیولوژیکی متنوع در سلول های باکتریایی است و اغلب یک ماده مغذی محدود کننده رشد در باکتری است و کل سهم آهن برای یک سلول به شرایط رشد سلول و الزامات متابولیک بستگی دارد. باکتری ها سیستم های پیچیده ای برای تنظیم مقادیر آهن درون سلول دارند. آهن محلول مازاد درون سلول، به دلیل تشکیل گونه های فعال اکسیژن که به اجزای سلولی آسیب می رساند، سمّی است. به این منظور سطوح آهن باید به شدت تنظیم شود. با این حال، تغییرپذیری تنظیم آهن در سلول های منفرد و در سراسر جمعیت سلولی مشخص نشده است. اندازه گیری کمّی آهن در سلول های باکتریایی هنگام تعیین تأثیرات شرایط رشد و واکنش های استرسی‌‌، می تواند بینشی نسبت به محدودیت های تحمل آهن باکتریایی ایجاد کند. پیشرفت های اخیر در Single Cell ICP-MS اجازه می دهد تا غلظت فلزات در سلول های منفرد اندازه گیری شود.

اندازه گیری مقدار آهن در سلول باکتریایی با اسپکترومتر جرمی ICP Mass

اندازه گیری مقدار آهن در سلول باکتریایی منفرد با دستگاه ICP-MS

در این تحقیق از دستگاه طیف سنج جرمی− پلاسمای جفت شده القائی تک سلولی (SC-ICP-MS) که یک ابزار قدرتمند و سریع برای ارزیابی ترکیب عنصری در سطح تک سلولی است، استفاده شد. مقدار Fe در هر سلول برای سه گونه باکتری Eco ،BAC و RHA اندازه گیری شد. نتایج نشان می دهد که روش Single Cell ICP-MS قادر به اندازه گیری مقدار آهن در سلول باکتریایی منفرد است. علاوه بر این، این روش توزیع Fe را برای هر سلول در کشت های باکتریایی ارائه می دهد. داده ها از یک مدل تنظیم سخت مقادیر کل آهن در سلول های باکتری پشتیبانی می کنند. SC-ICP-MS پتانسیل تجزیه و تحلیل توزیع Fe در سلول های باکتریایی که تحت شرایط استرس مختلف رشد یافته اند را دارد.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکترومتر جرمی پلاسمای جفت شده القائی

 

شرکت ری نور آزما ضمن تأمین تجهیزات آزمایشگاهی و قطعات یدکی و مصرفی آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد. همکاران ما در بخش فروش شرکت ری نور آزما آماده هرگونه پاسخگویی در زمینه خرید تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه ICP و طیف سنج جرمی ICP-MS می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *