طیف سنجی

آنالیز روغن روانکاری با ICP-AES

آنالیز روغن روانکار با دستگاه ICP-AES

 

دستگاه طیف سنج نشر اتمی− پلاسمای جفت شده القائی یک نوع اسپکترومتر نشری است که از منبع تهییج پلاسمای جفت شده القایی به منظور تولید اتم ها و یون های برانگیخته برای انتشار تابش الکترومغناطیسی در طول موج های مشخصه یک عنصر خاص استفاده می کند. به عبارت دیگر، اسپکترومتر ICP−AES یک تکنیک آنالیز عنصری است که از طیف نشری نمونه برای شناسایی و تعیین کمّی عناصر موجود در نمونه استفاده می کند و شدت این انتشار نشان دهنده غلظت عنصر در نمونه خواهد بود.

ICP با ارائه تجزیه و تحلیل همزمان فلزات و ترکیبات غیر آلی، از طیف گسترده ای از آنالیز ها، از سطوح بسیار کم مقدار تا غلظت های بالا را پشتیبانی می کند. اسپکترومتری Inductively Coupled Plasma–Atomic Emission با حساسیت بالا، دقت عالی و سهولت در استفاده در بسیاری از زمینه های تحقیقاتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

عناصر موجود در روغن های روانکار

فلزات در روغن های روان کننده می توانند از منابع مختلفی مانند سایش، آلودگی و مواد افزودنی باشند. فلزات سایشی ناشی از اصطکاک یا خوردگی اجزای موتور در حین عملیات، به عنوان مثال، پیستون و یاتاقان، هستند و آلودگی می تواند از خاک، نشت یا قطعات فلزی باقی مانده باشد. همچنین، مواد افزودنی استفاده‌ شده به عنوان مواد شوینده، آنتی اکسیدان و عوامل ضد سایش به منظور کاهش فرسایش موتور به کار برده می‌ شوند.

 بررسی روان کننده های اضافه شده به روغن های موتور مانند آنهایی که در اتومبیل ها و کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرند، یک روش مؤثر و به همان نسبت مهم برای تشخیص وضعیت موتور و سایر تجهیزات است. نظارت منظم بر فلزات سایشی در روغن می تواند سائیدگی موتور را تشخیص دهد، به طوری که می توان روش های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را با افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات انجام داد. در واقع، تجزیه و تحلیل روغن روانکار می تواند به تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده موتور و ماشین آلات کمک کند و برای تصمیم گیری درست براساس نتایج آنالیز مفید باشد. تجزیه و تحلیل روغن‌ ها جهت ردیابی فلزات به طور معمول، به عنوان برنامه نگهداری تجهیزات برای موتور های مختلف انجام می‌ شود.

با توجه به استاندارد بین المللی ASTM D5185 دستگاه نشر اتمی پلاسمای جفت شده القایی با رقیق سازی حلال آلی، برای اندازه گیری عناصر افزودنی، فلزات ساینده و آلاینده های موجود در روان کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آنالیز فلزات در روغن روانکار با طیف سنج ICP-AES

تعیین فلزات در روغن روان کننده با دستگاه اسپکتروسکوپی ICP-AES

آنالیز فلزات موجود در روغن های روانکار با دستگاه طیف سنج ICP

در تحقیقی، 21 عنصر در نمونه روغن روانکار با استفاده از دستگاه طیف سنج نشر اتمی− پلاسمای جفت شده القائی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. دستگاه ICP-AES به دلیل دارا بودن منبع با حرارت بالا هر ترکیب آلی فلز دار مانند دی آلکیل دی تیوفسفات روی که یک افزودنی مورد استفاده در روغن موتور به عنوان ضد سایش است را تجزیه می کند و همچنین قادر به مدیریت ماتریس های دشوار حلال آلی است. به این ترتیب، روغن روانکار می تواند پس از رقیق سازی ساده، مستقیماً وارد دستگاه شود و نیاز به صرف زمان برای آماده سازی نمونه را از بین می رود، در نتیجه امکان آنالیز سریع تر را فراهم می کند.

نتایج حاصل از آزمایش حاکی از آن است که دستگاه طیف سنج نشر اتمی ICP با تحمل ماتریس بالا یک تکنیک کارآمد و ایده آل برای آنالیز های چالش برانگیز است و قادر به تجزیه و تحلیل بهینه با توان عملیاتی بالا می باشد.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکتروسکوپی پلاسمای جفت شده القایی

 

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما ضمن تأمین تجهیزات عمومی و آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه اسپکترومتر نشر اتمی− پلاسمای جفت شده القائی، آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *