ایکس ری

آنالیز آزبست با XRD

آنالیز آزبست با پراش اشعه ایکس XRD

 

خواص یک ماده اغلب به ترتیب و نحوه قرار گرفتن اتم ها در ساختار بلوری آن مرتبط است. پراش اشعه ایکس X-Ray Diffraction یک تکنیک منحصر به فرد آنالیتیکال است که قادر به تعیین بلورینگی (کریستالی) ترکیبات می باشد. دستگاه آزمایشگاهی طیف سنج پراش اشعه ایکس XRD از جمله دستگاه های ایکس ری آزمایشگاهی است که قادر به آنالیز غیر مخرب مواد در شرایط اتمسفری معین بوده و علاوه بر بلورینگی نمونه، ساختار کریستالی، پارامتر های شبکه، اندازه کریستال و کرنش را می تواند بررسی کند که در تشخیص ویژگی های ماده و کنترل کیفیت آن امری حیاتی است.

با تابش اشعه ایکس به نمونه ای که ساختار کریستالی دارد و پراش آن، یک الگوی پراش پرتو ایکس بدست می آید که برای هر ماده بلوری منحصر به فرد است. در الگوی پراش اشعه ایکس، شدت نسبی پراش به عنوان تابعی از زاویه تابش نشان داده می شود. با مقایسه الگوی پراش نمونه مورد آزمایش با الگوی های مرجع استاندارد، شناسایی ماده انجام می شود. از دستگاه اشعه ایکس در زمینه های مختلف داروسازی، آرایشی و بهداشتی، صنایع آهنی و غیر آهنی، محیط زیست، شیشه و سرامیک استفاده می شود. آزبست یا پنبه نسوز که شکل بلوری آن به صورت الیاف یا رشته ای است؛ ماده ای است که می توان آن را با دستگاه XRD مورد بررسی و آنالیز قرار داد.

موارد مصرفی آزبست و خطرات آن

از لحاظ تکنیکی، آزبست یک اصطلاح تجاری و قانونی است که شامل انواع مختلفی از مواد معدنی است. کریزوتیل (Chrysotile) یکی از شش نوع آزبست است که معمولاً آزبست سفید نامیده می شود. آزبست کریزوتیل به عنوان یکی از مصالح ساختمانی که عامل افزایش مقاومت سیمان است و دارای مقاومت حرارتی عالی است، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده از آن در قطعات پوششی سقف، دیوار و کف ساختمان ها می باشد. در کارخانه ها نیز از آزبست کریزوتیل در ساخت لنت های ترمز و برخی دیگر از قطعات خودرو، واشر و مهر و موم دیگ، عایق برای لوله ها، کانال ها و لوازم دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، به دلیل اثرات نامطلوب سلامتی و بهداشتی آزبست، استفاده از آن ممنوع شده است.

قرار گرفتن در معرض آزبست به وسیله استنشاق الیاف آن در حین استخراج و آسیاب کردن آزبست و یا تولید و استفاده از محصولات حاوی آزبست اتفاق می افتد. شواهد علمی روشنی وجود دارد که آزبست باعث ایجاد سرطان و بیماری های تنفسی مزمن در انسان می شود. در سرتاسر جهان سرطان دومین علت مرگ است و تقریباً 19 درصد از کل سرطان ها به محیط زیست مربوط می شود. از این رو مقدار آزبست در هر محصول کمتر از 0.1% تعیین شده است. اسپکترومتری پراش اشعه ایکس روشی ایده آل برای اندازه گیری مقدار آزبست است.

آنالیز آزبست با پراش اشعه ایکس XRD

بررسی آزبست با دستگاه طیف سنج پراش اشعه ایکس XRD

بررسی آزبست با دستگاه پراش اشعه ایکس XRD

در تحقیقی برای بررسی میزان آزبست کریزوتیل در مصالح تجاری، الگوی پراش آن با استفاده از دستگاه طیف سنج پراش اشعه ایکس XRD به دست آمد. دستگاه اسپکترومتر پراش ایکس ری مورد استفاده در این آزمایش، داری لوله اشعه ایکس با هدف روی Cu، مونوکروماتور با فیلتر نیکلی Ni و آشکارساز OneSight wide-range high-speed با سرعت بالا و حساسیتی بینظیر برای اندازه گیری می باشد. اندازه گیری پس از مراحل آماده سازی نمونه و بدست آمدن منحنی کالیبراسیون انجام شد و در نهایت نتایج آنالیز به طور دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

کاربرد های دیگر دستگاه پراش ایکس ری XRD

 

در صورتی که قصد خرید دستگاه آزمایشگاهی طیف سنج پراش اشعه ایکس XRD را داشته باشید، می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید. شرکت ری نور آزما نماینده فروش طیف گسترده از تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی و همچنین قطعات یدکی در ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 7 =