کروماتوگرافی

بررسی آموکسی سیلین و ناخالصی ها با HPLC

بررسی آموکسی سیلین و 5 ناخالصی آن با HPLC

 

دستگاه کروماتوگراف مایع HPLC از بهترین تکنیک های جداسازی و تعیین اجزاء یک ترکیبب در آزمایشگاه بوده و با توسعه و پیشرفت سریع در سال های اخیر محبوبیت روز افزونی داشته است. از دلایل محبوبیت آن حساسیت روش، سازگاری آسان برای انجام اندازه گیری های کمی، مناسب بودن برای جداسازی گونه های فرار یا ناپایدار گرمایی و مهمتر از همه کاربرد گسترده ی آن در زمینه های مختلف صنعت می باشد. دستگاه کروماتوگراف مایع Liquid Chromatography برای تجزیه و تحلیل اجزاء ترکیبات مختلف در مواد غذایی، داروسازی، محصولات کشاورزی و … مورد استفاده قرار می گیرد. بررسی و تعیین ترکیبات دارویی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت کارخانجات داروسازی پیش از عرضه دارو به بازار از مسائل مهم و حیاتی است.

داروی آنتی بیوتیک آموکسی سیلین و پنج ناخالصی آن

آموکسی سیلین (Amoxicillin) یک داروی ضد باکتری است که به طور گسترده، در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی استفاده شده و یکی از مهمترین و پرمصرف ترین آنتی بیوتیک های جهان است. آموکسی سیلین برای درمان بسیاری از انواع مختلف عفونت ناشی از باکتری ها، از قبیل عفونت لوزه، قفسه سینه، آبسه های دندانی، گوش، بینی، گلو، پوست و یا دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به صورت کپسول یا شربت در دسترس است و همچنین به عنون یک داروی تزریقی، که معمولاً در بیمارستان انجام می شود وجود دارد.

در کشف و توسعه دارویی، آنالیز ناخالصی های ناشی از پتانسیل داروها در اثرات سمی روی بدن انسان، بسیار مهم و ضروری است. آموکسی سیلین می تواند به چندین محصول جانبی مختلف تجزیه شده و ناخالصی هایی ایجاد کند. ناخالصی می تواند ماده دارویی فعال، یک فرآورده جانبی جزئی در فرآیند تولید، یک ماده ثانویه در داروی مشتق شده از یک منبع طبیعی، یک متابولیت ساخته شده در بدن انسان و یا یک محصول تخریبی عامل دارویی در شرایط انبار و ذخیره سازی دارو باشد.

آژانس تنظیم کننده مقررات محصولات دارویی، مقادیر یک ناخالصی در داروی نهایی را کمتر از 0.01 درصد از ترکیب اصلی مقرر کرده است. آنالیز و بررسی آموکسی سیلین و ناخالصی های آن با دستگاه کروماتوگرافی مایع امکان پذیر است. این دارو یک ماده قطبی است و جداسازی آن نیازمند مقادیر زیادی آب در فاز مایع است.

بررسی آموکسی سیلین و پنج ناخالصی آن با HPLC

آنالیز آموکسی سیلین و پنج ناخالصی آن با دستگاه کروماتوگرافی مایع

آنالیز آموکسی سیلین و پنج ناخالصی آن با دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC

در این تحقیق، برای تعیین آموکسی سیلین و ناخالصی های مربوط به آن (A, B, C, D, E) از روش گرادیان در ترکیب با آشکارساز UV استفاده شد. دستگاه کروماتوگراف مایع مورد استفاده در این تحقیق 1220 Infinity LC ساخت کمپانی Agilent با پیکربندی پمپ گرادیان، اتوسمپلر، آون ستون و آشکارساز طول موج متغیر بود. آنالیز آموکسی سیلین نیاز به ستونی دارد که با بالاترین درصد آب در فاز متحرک سازگار باشد و به همین منظور از ستون Agilent ZORBAX SBAq برای تمام آزمایشات استفاده شد.

آموکسی سیلین رقیق شده در آب خالص و ناخالصی های آن توسط سیستم Agilent 1220 Infinity LC با استفاده از یک ستون mm 4.6 × mm 150 با ذرات 1.8 μm، نرم افزار ChemStation، آشکارساز طول موج متغیر در 229 نانومتر، حجم تزریق 1 میکرولیتر و دمای ستون 40 درجه سانتی گراد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با سرعت جریان 2 میلی لیتر در دقیقه (در فشار 525 bar) آنالیز در ظرف 7 دقیقه تکمیل شد. بررسی نتایج بدست آمده بیانگر آن است که ناخالصی ها در محدوده 0.01٪ می توانند شناسایی شوند و آموکسی سیلین در 96٪ درصد وجود دارد. این نشان می دهد دستگاه کروماتوکراف مایع یک ابزار ایده آل برای تجزیه و تحلیل ناخالصی در یک آزمایشگاه کنترل کیفیت دارویی است.

دیگر کاربردهای دستگاه کروماتوگراف مایع یا کارایی بالا HPLC

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع دستگاه های آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه های کروماتوگراف مایع در سراسر ایران می باشد.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *