طیف سنجی

اندازه گیری فلزات در غذاهای دریایی با جذب اتمی

بررسی آلودگی فلزات در ماهی و غذا های دریایی با دستگاه اسپکتروفتومتر FAAS

اسپکتروفتومتر جذب اتمی AA برای تعیین کمّی و کیفی فلزات در غلظت های بسیار پایین، معمولاً در حدود ppm، مورد استفاده قرار می گیرد. Atomic Absorption Spectroscopy اندازه گیری جذب تابش توسط اتم های آزاد است و مقدار کل جذب به تعداد اتم های آزاد موجود و میزان جذب تابش آنها بستگی دارد. دستگاه اسپکتروسکوپی اتمیک ابزوربشن معمولاً از یک شعله برای اتمیزه کردن نمونه استفاده می کند و به طور گسترده در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست، کشاورزی، ایمنی مواد غذایی، معدن و زمین شناسی، داروسازی و پزشکی بکار می رود.

آلودگی فلزات در غذا های دریایی

حضور فلزات سنگین در محیط زیست به دلیل سمی بودن آنها در زمانیکه غلظت آنها بیشتر از سطح مجاز است از اهمیت خاصی برخوردار است. این فلزات با روش های مختلف از جمله فعالیت های صنعتی وارد محیط می شوند. آلودگی آب در مناطق ساحلی، مشکلات بسیاری در ایمنی مواد غذایی مانند تجمع فلزات سنگین در ماهی های پرورشی که یکی از مهمترین منابع ماهیگیری است، به وجود می آورد. فلزات سنگین انباشته شده در ماهی نه تنها تأثیر نامطلوب بر ماهی دارند بلکه بر سلامت انسان نیز از طریق زنجیره غذایی اثر می گذارند. لازم به ذکر است که فلزات سنگین قابل توجهی در خوراک ماهی ها وجود دارند، که به عنوان مواد اصلی برای تغذیه آبزیان مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو، بررسی و آنالیز گونه های مختلف ماهی مورد توجه قرار می گیرد. دستگاه آزمایشگاهی جذب اتمی شعله با حساسیت، دقت و سرعت بالا قادر به تعیین غلظت فلزات در نمونه های مختلف ماهی است.

آنالیز آلودگی فلزات در ماهی و غذا های دریایی با دستگاه Flame AA

اندازه گیری فلزات در غذا های دریایی با دستگاه جذب اتمی شعله

آنالیز آلودگی فلزات در ماهی و غذا های دریایی با دستگاه Flame AA

در این مطالعه، قابلیت دستگاه جذب اتمی شعله در تجزیه و تحلیل عناصر روی، مس و آهن در نمونه های مختلف ماهی مورد بررسی قرار گرفت. سه نمونه ماهی و غذای های دریایی خشک به طور مستقیم از بازار ماهی محلی خریداری شدند و در کیسه های پلی پروپیلن نگهداری شدند. آماده سازی نمونه ها با استفاده از دستگاه هاضم مایکروویو انجام شد. نتایج حاصل از آزمایش نشان می دهد، دستگاه اتمیک ابزوربشن شعله نتایجی بسیار دقیق، سریع و تکرارپذیر برای عناصر فلزی موجود در نمونه های ماهی و غذا های دریایی تولید می کند.

دیگر کاربرد های دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله

شرکت ری نور آزما ضمن تأمین تجهیزات آزمایشگاهی و قطعات یدکی، آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =