طیف سنجی

آنالیز سدیم و پتاسیم در FAME با جذب اتمی شعله

آنالیز سدیم و پتاسیم در FAME با اتمیک ابزوربشن شعله

سیستم آزمایشگاهی جذب اتمی یا Atomic Absorption Spectroscopy یک روش آنالیتیکال برای اندازه گیری غلظت عناصر در نمونه های مختلف است. این تکنیک با استفاده از اتمیزاسیون شعله حساسیتی تا سطوح ppm برای آنالیز کمّی فلزات ارائه می دهد. دستگاه جذب اتمی شعله بر این اساس که هر عنصر نور را در طول موج خاصی جذب می کند، قادر به تجزیه و تحلیل کیفی عناصر نیز می باشد. تکنیک طیف سنجی اتمیک ابزوربشن شعله (Flame A) با هزینه های پایین تر، ساده تر و سریع تر نسبت به دستگاه های آنالیتیکال دیگر در بسیاری از صنایع که تعیین و شناسایی عناصر مختلف در مجموعه ای از نمونه های گوناگون مورد نیاز است از جمله کشاورزی، مطالعات زیست محیطی، صنایع غذایی، پزشکی قانونی، زمین شناسی و معدن، پتروشیمی و داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

متیل استر های اسید چرب (FAME)

متیل استر های اسید چرب استاندارد شده به عنوان سوخت بیودیزل شامل سدیم و پتاسیم ناشی از کاتالیزور و … هستند که در طول تولید آنها استفاده می شود. هنگامی که این عناصر بیش از حد مجاز در سوخت بیودیزل وجود داشته باشند، به این دلیل که به تشکیل جامدات و صابون های فلزی کمک می کنند، مشکلاتی به وجود می آورند. این جامدات و صابون های فلزی به سوپاپ و داخل تزریق کننده سوخت موتور می چسبند و فیلتر سوخت را مسدود می کند. بنابراین، استانداردی برای مقدار کل سدیم و پتاسیم در FAME که سوخت بیودیزل استفاده می شود وجود دارد، که مشخص می کند غلظت آنها نباید از 5 mg/kg تجاوز کند. یکی از تکنیک های آنالیتیکالی که قادر به آنالیز عناصر سدیم و پتاسیم در متیل استر های اسید چرب است، روش جذب اتمی شعله است.

بررسی سدیم و پتاسیم در FAME با جذب اتمی شعله

تعیین Na و K در FAME تولید شده از روغن های گیاهی با Flame AA

اندازه گیری Na و K در متیل استر های اسید چرب با FAAS

در مطالعه ای، تعیین سدیم و پتاسیم در متیل استر های اسید چرب تولید شده از روغن های گیاهی از دستگاه جذب اتمی شعله استفاده شد. FAME تولید شده از روغن پالم و روغن نارگیل به عنوان نمونه مورد تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گرفت. پس از مراحل آماده سازی نمونه و کالیبراسیون دستگاه آزمایش انجام شد. طول موج آنالیز برای سدیم 589 nm و برای پتاسیم 766.5 nm بود. منحنی کالیبراسیون برای سدیم و پتاسیم خطیت بسیار خوبی با ضریب همبستگی 0.999 نشان داد. مقدار کل سدیم و پتاسیم در روغن پالم 0.04 mg/kg و در روغن نارگیل 0.14 mg/kg محاسبه شد. نتایج حاصل از این آزمایش حاکی از آن است که دستگاه جذب اتمی شعله یک سیستم مناسب و دقیق برای تعیین مقدار FAME در روغن های پالم و نارگیل است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج اتمیک ابزوربشن شعله

شرکت ری نور آزما با سال ها سابقه درخشان در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی، فعال در حوزه فروش، سرویس و خدمات پس از فروش دستگاه های عمومی و آنالیتیکال در سراسر ایران است. در صورتی که قصد خرید دستگاه طیف سنج جذب اتمی شعله را دارید، می توانید از راهنمایی مشاوران با تجربه شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − یک =