طیف سنجی

تعیین سیانید های آزاد در آب با UV-Vis

بررسی میزان سیانید های آزاد در آب با UV/Vis

دستگاه آزمایشگاهی مرئی و ماواء بنفش (Ultraviolet Visible Spectrophotometer) از تجهیزات آنالیتیکال رایج و پرکاربرد برای آنالیز مولکولی طیف وسیعی از مواد است. سیستم UV-Vis بر اساس برهمکنش نور و ماده کار می کند و شدت نور عبور یافته یا جذب شده توسط نمونه را اندازه گیری می کند. با استفاده از قانون بیر− لامبرت (Beer-Lambert) میزان غلظت ماده مورد آنالیز در نمونه تعیین می شود. دستگاه  طیف سنج یووی ویزیبل با تجزیه و تحلیل دقیق، سریع و ساده در بسیاری از زمینه های علمی و صنعتی از جمله صنایع کشاورزی، محیط زیست، کنترل کیفی محصولات غذایی و نوشیدنی ها، داروسازی و … مورد استفاده قرار می گیرد. آنالیز آب و کنترل کیفیت آن یکی از مهمترین کاربرد های دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Visible است.

سیانید در آب

سیانید ها طیف گسترده ای از ترکیبات با درجات مختلفی از پیچیدگی شیمیایی را تشکیل می دهند که همه آنها شامل یک قسمت CN هستند و انسان ها از طریق طیف وسیعی از منابع طبیعی و انسانی در معرض فرم های گازی، مایع و جامد آن قرار می گیرند. در حالی که بسیاری از اشکال شیمیایی سیانید در کاربرد های صنعتی استفاده می شوند و یا در محیط زیست موجود هستند، آنیون سیانید CN  بدون توجه به منشاء آن، عامل اصلی سمّیت است. سیانید معمولاً در غلظت های بسیار پایین در منابع آب آشامیدنی یافت می شود.

همانطور که بیان شد، سیانید ها در طیف وسیعی از فرآیند های صنعتی شامل آبکاری فلزات، پالایش و گازسیون زغال سنگ استفاده می شوند. سیانید آزاد سمّی ترین فرم سیانید است که به مجموع یون های سیانید (CN) و هیدروژن سیانید (HCN) در یک نمونه اشاره دارد. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده امریکا (USEPA) برای جلوگیری از آسیب های عصبی و مشکلات تنفسی حداکثر میزان آلودگی سیانید های آزاد در آب آشامیدنی را 0.2 mg/L مقرر کرده است. میانگین غلظت سیانید در اکثر آب های سطحی در ایالات متحده کمتر از 3.5 mg/L است. با این حال، تخلیه صنعتی منجر به غلظت بسیار بالاتری می شود. اگرچه سیانید را می توان از طریق کلرینه کردن تحت شرایط قلیایی از منابع آبی حذف کرد، نظارت منظم بر غلظت آن به علّت سمیّت شدید آن برای زندگی آبزیان ضروری است. دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی− ماوراء بنفش می تواند برای اندازه گیری میزان سیانید در آب مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی میزان سیانید های آزاد در آب با UV-Vis Spectrophotometer

اندازه گیری میزان سیانید آزاد در آب با دستگاه UV-visible

اندازه گیری سیانید آزاد در آب با دستگاه طیف سنج مرئی فرابنفش

در این مطالعه، تجزیه و تحلیل کمّی سیانید های آزاد با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Vis انجام شد. نمونه های آب از پساب ها و آب های سطحی جمع آوری شدند و پس از مراحل آماده سازی مورد آنالیز قرار گرفتند. نتایج بدست آمده دارای سطح بالایی از دقت و تکرارپذیری با انحراف استاندارد نسبی 0.15٪ بود. دستگاه طیف سنج یووی ویزیبل یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که با سرعت بالا و حساست خوب قادر به آنالیز سیانید های آزاد در آب است.

دیگر کاربرد های دستگاه Ultraviolet-Visible Spectrophotometry

همکاران ما در بخش فروش شرکت ری نور آزما آماده هرگونه پاسخگویی در زمینه خرید تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی در ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *