طیف سنجی

تعیین فلزات در قرص های مولتی ویتامین با FAAS

بررسی فلزات در قرص های مولتی ویتامین با Flame AA

از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی برای آنالیز کمّی و کیفی فلزات در نمونه های مختلف، دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله است. اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS از جذب نور برای اندازه گیری غلظت اتم ها در حالت گازی استفاده می کند. از آنجاییک ه نمونه ها معمولاً جامد یا مایع هستند، اتم ها یا یون های آنالیت باید در یک شعله تبخیر شوند. اندازه گیری غلظت معمولاً از روی منحنی استاندارد پس از کالیبراسیون دستگاه با استاندارد هایی با غلظت معلوم تعیین می شود. دستگاه طیف سنج اتمیک ابزوربشن شعله یا Flame Atomic Absorption با حساسیت، دقت و سرعت بالا در زمینه های مختلفی از جمله کشاورزی، معدن و زمین شناسی، محصولات غذایی، داروسازیی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مکمل های غذایی

ویتامین ها برای انسان ها ضروری هستند و از شیوه زندگی سالم بلند مدت حمایت می کنند. آنها به طور گسترده، اما در مقادیر بسیار کم در غذا ها وجود دارد. برای حصول اطمینان از اینکه کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی فرد رخ نمی دهد، مکمل های غذایی بسیاری در بازار امروز در دسترس هستند. محتوای مواد معدنی این محصولات باید به منظور کنترل کیفیت (QC) آنها تأیید شود. در بسیاری از آزمایشگاه ها، آزمایش دقیق محصولات مولتی ویتامین و مواد معدنی با تکنیک طیف سنجی جذب اتمی شعله (FAAS) انجام می شود. دستگاه طیف سنج جذب اتمی شعله نسبت به تکنیک هایی آنالیز عنصری دیگر، دارای مزایای متعددی همچون هزینه های اولیه پایین تر، هزینه های کمتر در هر تجزیه و تحلیل و نیاز به آموزش اپراتور کمتر است.

اندازه گیری عناصر در قرص های مولتی ویتامین با FAAS

آنالیز عناصر در قرص های مولتی ویتامین و مواد معدنی با Flame AA

اندازه گیری عناصر در قرص های مولتی ویتامین و مواد معدنی با FAAS

در تحقیقی، دو نمونه قرص مولتی ویتامین و مولتی مواد معدنی تجاری برای آنالیز فلزات و مواد معدنی (Cu ،Zn ،Fe ،K ،Mg ،Ca و Mn) در آنها با دستگاه جذب اتمی شعله مورد بررسی قرار گرفتند. پس از آماده سازی نمونه ها و محلول های استاندارد، و همچنین کالیبراسیون دستگاه آنالیز انجام شد. نتایج نشان دادند که مقادیر عناصر اندازه گیری شده در دو قرص تجاری با مقادیر روی برچسب آنها که توسط تولید کننده تضمین شده است، همبستگی خوبی دارند. اسپکتروسکوپی اتمیک ابزوربشن شعله تکنیکی دقیق، حساس، سریع و مقرون به صرفه برای اندازه گیری مواد معدنی و فلزات در قرص های مولتی ویتامین و مکمل های غذایی است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج جذب اتمی شعله

 

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی ری نور آزما نماینده فروش انواع دستگاه های عمومی و آنالیتیکال از جمله دستگاه های اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله FAAS در سراسر ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *