طیف سنجی

آنالیز مواد گیاهی با Flame AA

بررسی مواد گیاهی با طیف سنج FAAS

دستگاه طیف سنج جذب اتمی یا Atomic absorption spectroscopy یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که با حساسیت و دقت بالا برای تعیین و اندازه گیری عناصر در ترکیبات، حتی با مقادیر بسیار ناچیز مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه طیف سنج اتمیک ابزوربشن معمولاً از یک شعله برای اتمیزه کردن نمونه استفاده می کند و با جذب تابش از منبع نوری توسط اتم های آزاد برای تعیین عناصر در نمونه ها بکار می رود. اسپکتروفتومتری FAAS یک تکنیک مهم برای کشاورزی (تجزیه و تحلیل خاک، گیاه، آب و کود) و زمینه های دیگر از جمله پزشکی، مواد غذایی، محیط زیست، آلودگی، ضایعات صنعتی متالوژی، صنعت نفت و تجزیه و تحلیل مواد معدنی است.

عناصر مختلف در گیاهان

گیاهان به طور عمده به عنوان یک ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و منبع مهم مواد مغذی هستند. همچنین، عناصر معدنی به ویژه فلزات نقش مهمی در سیستم بیولوژیکی از جمله گیاهان ایفا می کنند. با این وجود، عناصر سمّی نیز می توانند در گیاه یافت شوند، که عمدتاً از طریق خاک، آب و کود جذب می شوند. گیاهان می توانند واسطه های مختلفی از کیفیت محیط را در بافت های خود ادغام کنند و مواد خطرناک انتشار یافته در محیط زیست را، جمع آوری و متابولیزه کنند.

به عبارت دیگر، گیاهان در همه جا حضور دارند و نقش مهمی در شبکه غذا، چرخه عناصر شیمیایی متعدد و کیفیت محیطی دارند. بنابراین، اندازه گیری مقدار مواد مغذی و عناصر سمّی در گیاهان و مواد گیاهی به دلیل نظارت بر مقدار مواد خطرناک در محیط زیست و تجمع این مواد در شبکه های غذایی، ارزیابی آلودگی گیاهان، ارزیابی قابلیت گیاه برای حذف آلاینده ها از محیط زیست و تأمین مواد مغذی و توزیع آن در یک گیاه اهمیت زیادی دارد. آنالیز عناصر مختلف مواد گیاهی می تواند توسط دستگاه آنالیتیکال آزمایشگاهی جذب اتمی شعله با حساسیت و سرعت بالا انجام شود.

آنالیز مواد گیاهی با Flame AA

اندازه گیری عناصر مختلف در مواد گیاهی با دستگاه اتمیک ابزوربشن شعله

بررسی مواد بیولوژیکی با اسپکتروفتومتر جذب اتمی شعله

در تحقیقی، برای تجزیه و تحلیل سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آلومینیوم، آهن، روی و منگنز در نمونه های گیاهی از سیستم طیف سنج جذب اتمی شعله استفاده شد. تجزیه و تحلیل مواد زیستی مشکلات منحصر به فردی را برای تحلیلگر به وجود می آورد. بسیاری از نمونه ها فقط یک عمر محدود قبل از شروع پوسیدگی و تجزیه دارند. در نتیجه، تاریخچه نمونه و پیشگیری، عوامل مهمی در دستیابی به نتایج واقعی و مفید هستند. نمونه می تواند با توجه با روش خاص آنالیز، به صورت انجماد سریع یا در آون با دمای 60 – 80 درجه سانتیگراد خشک شود. بزرگترین مشکل موجود در بسیاری از نمونه های گیاهی معادل سازی وزن نمونه خشک با وزن نمونه تازه است. به عنوان یک قاعده کلی، نمونه های بیولوژیکی و ارگانیک باید در اسرع وقت پس از جمع آوری تجزیه و تحلیل شوند.

در این مطالعه، نمونه ها به مدت 24 ساعت در دمای 80 درجه سانتیگراد خشک شدند و فاکتور رطوبت محاسبه شد. ده نمونه گیاهی پس از آماده سازی و هضم، با دستگاه Flame AA مورد آنالیز قرار گرفتند و غلظت عناصر مورد نظر برای هر کدام بدست آمد. نتایج حاصل از آزمایش حاکی از آن است که سیستم آزمایشگاهی جذب اتمی با حساسیت، دقت و سرعت عالی قادر به آنالیز عناصر در مواد گیاهی است.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج Flame AA

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی در سراسر ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *