ایکس ری

دستگاه ED-XRF و آنالیز سرب در خوراک دام

آنالیزور موبایل ای دی ایکس

 

دستگاه ED-XRF پرتابل از تجهیزات کاربردی است که امکان آنالیز آنلاین مواد را در ساده ترین شرایط فراهم می کند. یکی از کاربرد های دستگاه ED-XRF آنالیز عناصر موجود در خوراک دام روی خط تولید می باشد. وجود سرب در غذای دام یکی از مهم ترین دلایل مسمومیت آنها می باشد. حتی مقادیر کم این ماده نیز می تواند عامل مرگ، بی قراری و کاهش توان در دام ها باشد. علاوه بر آن، موجب بی کیفیت شدن گوشت دام جهت مصارف انسانی می باشد. سرب از روش های مختلفی مانند آب آشامیدنی آغشته به مشتقات نفتی، جویدن لوله و اتصالات سربی توسط دام، قرار گرفتن دام در معرض رنگ های پوسته پوسته شده و مکمل های غذایی حاوی آهک وارد بدن دام می شود. یکی از راه های پیشگیری از این امر اندازه گیری دقیق میزان سرب در خوراک دام با استفاده از دستگاه آنالیز پرتابل ED-XRF می باشد.

آنالیز آنلاین خوراک دام با دستگاه ED-XRF

صنایع خوراک دام Dutch در حدود 20 سال پیش با هدف کاهش آلودگی غذایی دام برنامه ی سم شناسی را طرح ریزی کرد که امروزه به عنوان یک استاندارد جهانی شناخته می شود و هم اکنون توسط سازمان بین المللی GMP+ و در قالب برنامه EN 2002/32/EG اجرا می شود. این استاندارد، مقادیر مجاز هر ترکیب آلاینده را در خوراک تعریف می کند. به عنوان مثال، مقدار مجاز آهک در خوراک اگر به صورت ترکیب باشد 20mg/kg و اگر به صورت خالص باشد 5mg/kg می باشد.

آنالیزور پرتابل ایکس ری فلورسانس

آنالیزور پرتابل ایکس ری فلورسانس برای آنالیز مستقیم نمونه ها

اندازه گیری مقدار سرب در خوراک حیوانات به دلیل پایین بودن مقادیر آن امری است که نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی در آزمایشگاه دارد اما تکنیک جدید ED-XRF همزمان با تولید خوراک، امکان اندازه گیری مقادیر آلاینده را نیز فراهم می کند. استفاده از دستگاه ED-XRF نه تنها باعث افزایش کیفیت خوراک بلکه باعث افزایش بازده عملیاتی نیز می شود. در حال حاضر تکنولوژی جدید دستگاه ED-XRF به عنوان ابزاری کارامد و قابل حمل (پرتابل) جهت آنالیز آنلاین عناصر با کیفیت بالا، معرفی می شود.

آنالیز نمونه با دستگاه ED-XRF به صورت مستقیم و با کمترین نیاز به آماده سازی، به صورت آنلاین روی نمونه انجام می گیرد. در واقع به محض اینکه نمونه از خط تولید جمع آوری می شود بدون فوت وقت و به سرعت و بسیار دقیق می توان آنالیز را همزمان کنار خط تولید انجام داد.

معرفی دستگاه ED-XRF

ED-XRF پرتابل مدل SPECTROSCOUT ساخت کمپانی SPECTRO دستگاهی است که قادر است حتی در مقادیر کم ماده، آنالیزی کاملا دقیق ارائه دهد. نتایج نشان می دهند که استفاده از این ابزار زمان انجام آنالیز را برای مواد مختلف از جمله سرب به مقدار قابل ملاحظه ای از ساعت به دقیقه کاهش می دهد.
دستگاه ED-XRF ابزاری قدرتمند است که قابل رقابت با ابزار های گران قیمت آزمایشگاهی مانند ICP یا پلاسمای جفت القائی می باشد. نتایج مقایسه دو روش آنالیز آنلاین خوراک در محل تولید و آنالیز در آزمایشگاه نشانگر این امر است که این آنالیزور آنلاین علاوه و بر سرعت و دقت بالا یه طور مؤثری باعث کاهش مقدار مواد آلاینده در خوراک دام نیز می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *