طیف سنجی

آنالیز فرمالدهید در پارچه عروسک با UV-Vis

تعیین فرمالدهید در پارچه عروسک با یو وی ویزیبل

 

دستگاه اسپکتروفتومتر UV−Vis از تجهیزات آزمایشگاهی رایج در آنالیز مواد در حالت ملکولی می باشد. از کاربرد های دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی− فرابنفش آنالیز مواد سمّی در فاز مایع و جامد می باشد. از آنجا که در سال های اخیر بحث ایمنی محصولات تولیدی و میزان وجود مواد سمّی در آنها با سختگیری های بیشتری مواجه شده، لذا انجام آزمایشات بر روی محصول تولیدی و استفاده از دستگاه های آنالیز مانند طیف سنجی مرئی-فرابنفش در رنج گسترده تر و بسیار دقیق تری نسبت به گذشته صورت می پذیرد. از جمله این آزمایش ها میتوان به تعیین میزان مواد آلی سمّی مانند فرمالدهید در اسباب بازی و پارچه لباس کودکان اشاره کرد. این آزمایش توسط دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Visible به راحتی قابل اندازه گیری می باشد.

فرمالدهید در اسباب بازی پارچه ای و لباس کودک

همانطور که مقررات ایمنی محصول برای صنایع سختگیرانه تر می شود، آزمایش های بیشتری در سطوح پایینتر برای عناصر سمّی یا مواد شیمیایی آلی خطرناک مانند فرمالدهید در اسباب بازی و لباس کودکان مورد نیاز است. عموما رزین فرمالدهید برای اتصال رنگدانه به پارچه و به هدف مقاومت در برابر آتش و ایجاد سفتی بیشتر برای پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در پارچه هایی از جنس کتان و پنبه این ماده به عنوان ضد چروک و ضد آب عمل می کند. این ماده اغلب به صورت اوره فرمالدهید، ملامین فرمالدهید و فنول فرمالدهید در تولید محصول استفاده می شود.
آزاد شدن فرمالدهید از روی پارچه اغلب باعث ایجاد بوی خاصی می شود و در حضور رطوبت و گرما مقدار بیشتری از آن آزاد می شود. با توجه به سمّی بودن فرمالدهید، قرار گرفتن کودک در معرض مقادیر کم فرمالدهید در طولانی مدت و یا مقادیر زیاد آن در مدت زمان کم می تواند عوارض جبران ناپذیری از جمله سرطان به دنبال داشته باشد. طبق استاندارد اروپا بالاترین حد مجاز فرمالدهید برای کودکان زیر 3 سال 30mg/kg برای مواد جامد و 2.5mg/l برای مایعات می باشد. در حال حاضر یکی از شروط صدور مجوز برای کارخانجات تولیدی اسباب بازی و لباس کودک با ارائه نتیجه آزمایش فرمالدهید آن محصول توسط دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی – ماوراء بنفش می باشد.

آنالیز فرمالدهید در پارچه عروسک با UV-Vis

تعیین فرمالدهید در عروسک و لباس کودک با UV-Vis

تشخیص فرمالدهید در پارچه با اسپکتروفتومتر UV−Vis

همانطور که بیان شد یکی از کاربردهای دستگاه اسپکتروفتومتر آنالیز ماده فرمالدهید در آزمایشگاه های کنترل کیفیت کارخانجات تولید پارچه می باشد. در تحقیقی که برای بررسی میزان مجاز فرمالدهید در اسباب بازی کودکان انجام گرفت، سه نمونه پارچه ی عروسک به صورت رندوم انتخاب گردید. این پارچه ها از جنس ریون، پلی استر و نوعی الیاف مصنوعی انتخاب شد. فرمالدهید موجود در هر کدام از آنها با تکنیک های رایج استخراج و وارد فاز مایع گردید. تعیین میزان فرمالدهید هر نمونه آنالیت توسط یک دستگاه Spectrophotometer به طور دقیق انجام گرفت. در نهایت مقدار بدست آمده در تست با حداکثر میزان مجاز در استانداردها مقایسه گردید.

کاربرد های دیگر دستگاه اسپکتروفتومتر UV/Visible

از دیگر کاربردهای دستگاه اسپکتروفتومتر می توان به آنالیز ماده در حوزه های مختلف تحقیقاتی و کنترل کیفی مانند صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، محیط زیست، تحقیقات بیولوژیکی و صنعتی از جمله موارد زیر اشاره کرد:

 

همکاران ما در بخش فروش شرکت ری نور آزما آماده هرگونه پاسخگویی در زمینه خرید تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی از جمله دستگاه اسپکتروفتومتر UV−Visible می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *