اسپکترومتر جرمی

آنالیز اتیل کربامات با دستگاه GC-MS

اندازه گیری اتیل کربامات با دستگاه جی سی مس

 

دستگاه اسپکترومتر جرمی کروماتوگراف گازی یا به عبارت دیگر دستگاه GC-MS از تجهیزاتی است که در آزمایشگاه به هدف جداسازی و شناسائی مواد فرار با نقطه جوش پایین مورد استفاده قرار می گیرد. در دستگاه GC-Mass دو فاز ثابت و متحرک داریم که با عبور فاز متحرک از روی فاز ساکن، اجزای مخلوط جذب فاز ساکن می گردد. میزان تمایل اجزا به فاز ساکن و زمان جداسازی آن ها معیار تشخیص ماده توسط دتکتور Mass دستگاه GC-MS می باشد. از کاربردهای رایج دستگاه جی سی مس شناسایی کمی و کیفی ترکیبات آلی و گروه های عاملی می باشد. از ترکیبات آلی که توسط طیف سنج جرمی گاز کروماتوگراف شناسایی می شود اتیل کربامات موجود در مواد غذائی مختلف می باشد.

اتیل کربامات در مواد غذایی

اتیل کربامات (Ethyl carbamate) یک ترکیب آلی استری است که در اثر تخمیر در مواد غذائی مختلف مانند نان و نوشیدنی هایی الکلی به وجود می آید. ترکیب اتیل کاربامات از روش های مختلفی از جمله واکنش اوره با اتانول تولید می شود. اتیل کربامات می تواند به عنوان یک واسطه در سنتز انواع محصولات (به عنوان مثال داروها)، حلال و کمک حلال برای آفت کش ها و مواد ضد عفونی کننده، مورد استفاده قرار بگیرد.

اتیل کاربامات ماده ای است که به راحتی با DNA پیوند برقرار کرده و یک عامل سرطان زا به شمار می رود. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، آن را در گروه 2A مواد سرطان زا قرار می دهد. مقدار دریافت روزانه اتیل کاربامات به بدن به غیر از نوشیدنی های الکلی 10-20 نانوگرم در ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد. مصرف مداوم 500ml نوشیدنی الکلی در ازای هر روز منجر به افزایش 5 برابری خطر ابتلا به سرطان می شود. دستگاه اسپکترومتر جرمی کروماتوگرافی گازی از تجهیزاتی است که به طور دقیقی امکان اندازه گیری اتیل کاربامات در مواد غذائی مختلف فراهم می آورد.

تعیین اتیل کربامات با اسپکترومتر جرمی گاز کروماتوگراف

آنالیز اتیل کربامات در نوشیدنی های الکلی با دستگاه GC-MS

آنالیز اتیل کربامات با دستگاه GC-MS

با توجه به نگرانی های موجود در مورد حضور بیش از مقدار مجاز اتیل کربامات در مواد غذایی، سازمان غذا دارو دستورالعمل ها و محدودیت هایی را برای حداکثر میزان مجاز این ماده در مواد غذائی و نوشیدنی ها ی الکلی وضع کرده است. سازمان ها همچنین برای به حداقل رساندن تولید اتیل کربامات، ملزم به رعایت مواردی از قبیل کاهش قرار گرفتن ماده در معرض حرارت و نور و کاهش زمان ذخیره سازی محصول را در نظر گرفته اند. در تحقیقی جهت بررسی میزان اتیل کربامات، نمونه هایی شامل نان، ماست، پنیر، سس سویا و تعدادی نوشیدنی الکلی از چند برند تجاری انتخاب شد و با دستگاه اسپکترومتر جرمی کروماتوگرافی گازی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت نتایج حاصل از آنالیز اتیل کربامات با دستگاه GC Mass مورد تحلیل قرار گرفت و مقدار آن با میزان تعیین شده در محدوده استاندارد مقایسه گردید.

کاربردهای مختلف دستگاه GC-MS

 • آنالیز کلرو فنول در آب و خاک با دستگاه GC-Mass
 • اندازه گیری دیوکسین ها، علف کش ها، آفت کش ها و فنول ها در آب، خاک و هوا
 • آنالیز مواد غذایی و اسانس ها با دستگاه GC Mass
 • تعیین ترکیبات استری، اسیدهای چرب، الکل ها، آلدهیدها با جی سی مس
 • تشخیص تقلب در روغن ها، کره، منتول و شربت ها با دستگاه GC-MS
 • تشخیص ناخالصی های در مواد دارویی با اسپکترومتر مس کروماتوگرافی گازی
 • بررسی امور قضائی با دتکتور MS دستگاه گاز کروماتوگراف
 • آنالیز بقایای مانده از آتش سوزی با اسپکترومتر جرمی دستگاه کروماتوگرافی گازی
 • تشخیص فرمالدهید در پوشش دارو با دستگاه اسپکترومتر جرمی− کروماتوگرافی گازی
 • سم شناسی در پزشکی قانونی با دستگاه کروماتوگرافی گازی
 • شناسایی استروئید در آزمایشات ضد دوپینگ با دستگاه آزمایشگاهی GC Mass

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *