کروماتوگرافی

آنالیز پاتولین در آب سیب با HPLC

بررسی میزان پاتولین در آب سیب با دستگاه hplc

 

دستگاه HPLC یکی از تجهیزات آنالیز دستگاهی است که برای جداسازی و اندازه گیری ترکیبات در فاز مایع بکار می رود. دستگاه کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا معمولا برای آنالیز باقیمانده سموم در ترکیبات داروئی، محصولات کشاورزی، خاک، آب و پساب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربرد های دستگاه HPLC آنالیز انواع مایکوتوکسین ها در مواد غذائی مختلف می باشد. یکی از محصولات حاوی مایکوتوکسین ها، نوشیدنی و عصاره های بدست آمده از میوه های فاسد می باشد. پاتولین یکی از مایکوتوکسین هایی است که امکان وجود آن در آب سیب زیاد بوده و بایستی مقدار آن پیش از عرضه آبمیوه به بازار تعیین گردد.

پاتولین در آبمیوه و سایر محصولات سیب

پاتولین توسط تعدادی از کپک ها مانند گونه های پنی سیلیوم، آسپرژیلوس و بیسوکلامایز به وجود می آید. پاتولین در بسیاری از مواد غذائی فاسد مانند سیب، گلابی و محصولات تولیدی از آنها وجود دارد. با انجام آزمایشات مختلف بر روی حیوانات اثرات سرطان زایی، ترتوژنیک و موتاژنیک ماده پاتولین به اثبات رسیده و توسط آژانس تحقیقات سرطان به عنوان یک ماده با احتمال سرطان زایی بالا برای انسان دسته بندی شده است. از این رو وجود سم پاتولین در آبمیوه هایی مانند آب سیب نگرانی های بسیاری برای مصرف کنندگان آن ایجاد کرده است. در بسیاری از جوامع پیشرفته حداکثر مقدارد پاتولین در آب سیب 50 میکروگرم در لیتر تعیین شده است، اما اینکه این استاندارد در هنگام تولید آب سیب رعایت می شود یا خیر را تنها با انجام آزمایش توسط دستگاه آنالیز مناسب مانند دستگاه HPLC می توان تشخیص داد.

از آنجا که احتمال وجود پاتولین در آب سیب، لواشک سیب و سایر محصولات تولیدی از سیب وجود دارد، بنابراین آزمایشگاه های کنترل کیفی کارخانجات تولیدی موظف به انجام آزمایشات دقیقی برای سنجش میزان حد مجاز پاتولین در محصول تولیدی خود می باشند. علاوه بر آن سازمان های نظارتی از طریق آزمایشگاه های معتمد استاندارد، معمولا آزمایشات دوره ای را بر روی محصولات تولیدی از کارخانجات جهت بررسی کیفیت آنها توسط دستگاه HPLC انجام می دهند.

کروماتوگرام نمونه ای از آبمیوه سیب

کروماتوگرام آنالیز نمونه ای از آب سیب با HPLC
a) در حضور 50 میکروگرم در لیتر پاتولین
b) در غیاب پاتولین

اندازه گیری پاتولین در آبمیوه سیب با HPLC

با توجه به عوارض مصرف پاتولین در محصولات سیب فاسد و نگرانی مصرف کنندگان آن، آزمایش تعیین مقدار پاتولین در آبمیوه، لواشک و سایر محصولات سیب امری روتین در آزمایشگاه های کنترل کیفی کارخانجات صنایع غذائی مربوطه می باشد. برای بررسی صحت ادعای این کارخانه ها در سلامت محصول عرضه شده به بازار، تحقیقی بر روی تعدادی از آبمیوه های سیب موجود در بازار انجام گرفت.

در تحقیق فوق چندین نمونه آبمیوه سیب از سوپرمارکت های محلی جمع آوری شد و میزان پاتولین آن به طور دقیق تحت آزمایش با دستگاه HPLC قرار گرفت. برای آنالیز پاتولین از دتکتور UV در طول موج 275 نانومتر بر روی دستگاه اچ پی ال سی استفاده می شود. برای انجام آزمایش فوق ابتدا پاتولین از آب سیب با روش های استاندارد استخراج شد و سپس تحت آنالیز با دستگاه کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا قرار گرفت. نتایج حاصل از آنالیز دقیق آب سیب با دستگاه HPLC در گزارشی جمع آوری گردید و جهت تجزیه و تحلیل دقیق به کارشناسان مربوطه ارجاع داده شد.

کاربردهای دیگر دستگاه HPLC

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع تجهیزات آزمایشگاهی مانند دستگاه های کروماتوگرافی و دستگاه HPLC می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *