اسپکترومتر جرمی

تعیین PCP در ادارار با GC-MS

آنالیز PCP در ادارار با GC-MS

 

دستگاه اسپکترومتر جرمی− کروماتوگرافی گازی (GC-MS) یک تکنیک آنالیتیکال پیشرفته، بسیار کارآمد و همه جانبه است و در بسیاری از کاربرد های صنعتی و علمی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در پیشرفت علوم و فناوری دارد. سیستم Gas Chromatography–Mass Spectrometry با ترکیب توانایی جداسازی کروماتوگرافی گازی و ویژگی تشخیص طیف سنجی جرمی یک تکنیک قدرتمند است که با حساسیت، دقت و سرعت بالا مواد مختلف در نمونه مورد آزمایش را شناسایی می کند و اطلاعات کمّی و کیفی را بدست می دهد. تجزیه و تحلیل های GC-MS می تواند روی نمونه های گاز، مایع و جامد انجام شود، اما در درجه اول به ترکیبات فرّار و نیمه فرّار محدود می شود.

فنسیکلیدین (PCP)

فنسیکلیدین (Phencyclidine) یک سیکلو آلکیل آمین است و به عنوان یک داروی بیهوشی انفکاکی طبقه بندی می شود. در دهه 1950 فنسیکلیدین (PCP) به عنوان یک داروی بیهوشی وریدی مورد تجویز قرار می گرفت، اما به دلیل عوارض جانبی شدید آن، از مصرف بالینی خارج شد. از آن زمان به یک داروی غیر قانونی تبدیل شده است و آنالیز آزمایشگاهی آن ضروری است. PCP در ادرار، سرم یا پلاسما می تواند با استفاده از کروماتوگرافی گازی− اسپکترومتر جرمی اندازه گیری شود.

اداره سوء مصرف مواد و خدمات بهداشت روانی (SAMHSA) روش های آزمایش ادرار را تنظیم می کند. دستورالعمل های الزامی نیازمند یک آزمایشگاه برای انجام دو آزمون آنالیتیکال؛ تست اولیه ترکیب و تست تأییدی ترکیب، قبل از اینکه یک نمونه بتواند برای یک ترکیب خاص مثبت گزارش شود، است. تست اولیه با غربالگری ایمونواسی برای پنج گروه ترکیب (یعنی آمفتامین ها، کوکائین، اوپیات ها، فنسیکلیدین و ماری جوانا) انجام می شود. نمونه هایی که در غربالگری ایمونواسی مثبت شناخته می شوند تحت یک تست تأییدی ثانویه با جداسازی کروماتوگرافی و تشخیص و شناسایی با اسپکترومتری جرمی قرار می گیرند.

اندازه گیری فنسیکلیدین در ادرار با دستگاه GC/MS

آنالیز فنسیکلیدین (PCP) در ادرار با دستگاه طیف سنج جرمی GC/MS

اندازه گیری فنسیکلیدین در ادرار با دستگاه GC/MS

در تحقیقی برای اندازه گیری میزان فنسیکلیدین در ادرار، دستگاه طیف سنج جرمی− کروماتوگرافی گازی مورد استفاده قرار گرفت. پس از مراحل آماده سازی، نمونه به دستگاه تزریق و آزمایش انجام شد. تجزیه و تحلیل GC/MS فنسیکلیدین در این مطالعه، محدودیت مقدار و حد تشخیص را 2.5 ng/mL در ادرار نشان داده است. نتایج حاصل از آزمایش نشان می دهد، سیستم جی سی مس در حالت SIM، حساسیت و داده های طیفی لازم را برای تولید نتایج مطمئن ارائه می دهد.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی گازی− طیف سنج جرمی

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش تجهیزات آزمایشگاهی در ایران با کادری مجرب آمادگی خود را جهت هرگونه خدمات مشاوره و فروش در زمینه تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی از جمله انواع دستگاه های اسپکترومتر جرمی− کروماتوگرافی گازی اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *