کروماتوگرافی

بررسی ترکیبات آلی فرار VOC در آب با GC

بررسی ترکیبات آلی فرار VOC در آب با GC

 

یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی که برای جداسازی مواد، به ویژه ترکیبات فرار، مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه کروماتوگرافی گازی یا Gas chromatography است. سیستم های گاز کروماتوگراف GC با استفاده از ستون های پک شده یا کاپیلاری به عنوان فاز ساکن، تفکیک مخلوط مواد به اجرای منحصر به فرد خود را انجام می دهد. فاز متحرک نیز در این روش کروماتوگرافی یک گاز حامل بی اثر مانند هلیم، آرگون و نیتروژن است. جداسازی و تفکیک ترکیبات نمونه تزریق شده به دستگاه GC بر اساس میزان تعامل آنها با فاز ثابت صورت می گیرد که می توانند پس از آن اندازه گیری شوند.

امروزه با تکامل دستگاه های کروماتوگرافی گازی پیشرفت های بسیاری در زمینه های مختلف از جمله آزمایشات زیست محیطی، پزشکی قانونی، ایمنی مواد غذایی، آنالیز بیودیزل حاصل شده است. پیشرفت در سیستم های کروماتوگرافی شامل بهبود سرعت و دقت در تجزیه و تحلیل های روتین و پیچیده، سهولت در استفاده از داده ها و نرم افزار آنالیز و همچنین افزایش حساسیت تشخیص است.

ترکیبات آلی فرار VOCs

ترکیب آلی فرار (Volatile Organic Compound) یک اصطلاح مشترک برای توصیف ترکیبات آلی است که دارای ساختار مولکولی حاوی کربن هستند و خواص شیمیایی آنها اجازه می دهد به آسانی در دمای معمولی اتاق تبخیر شده و به عنوان گاز وارد هوا شوند. به همین دلیل است که می توان بوی بنزین و بسیاری از حلال ها را تشخیص داد. اکثر ترکیبات آلی موجود در محیط زیست در نتیجه فعالیت های انسانی است. برخی از نمونه های شناخته شده VOC عبارتند از: تولوئن، بنزن و دی کلرومتان. مردم اغلب از طریق هوا، مواد غذایی، تماس با پوست و منابع آب آشامیدنی در معرض VOC قرار می گیرند.

در سال های اخیر، در میان نگرانی های بیشماری که در سلامتی و آلودگی هوا وجود دارد، مقررات سخت گیرانه ای در رابطه با انتشار و بررسی ترکیبات آلی فرار اعمال شده است. ترکیبات آلی فرار آلاینده های نگران کننده ای در آب های زیر زمینی هستند و توانایی تأثیر گذاری بر محیط زیست یا سلامت انسان را دارند. وجود این ترکیبات در آب با توجه به قوانین و استاندارد های کیفیت آب محیطی، به دلیل عوامل مخاطره آمیز سلامتی، کنترل می شود. یک روش توسعه یافته برای شناسایی و اندازه گیری ترکیبات آلی فرار (VOCs) باقیمانده در آب استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی است.

بررسی ترکیبات آلی فرار VOC در آب با دستگاه Gas chromatography

اندازه گیری ترکیبات آلی فرار VOC در آب با دستگاه کروماتوگرافی گازی

آنالیز ترکیبات آلی فرار در آب با دستگاه Gas chromatography

در این تحقیق، تجزیه و تحلیل ترکیبات آلی فرار در آب با دستگاه کروماتوگراف گازی مجهز به آشکارساز ECD-2010 و سیستم headspace sampler HS-10، مورد بررسی قرار گرفت. سیستم HS-10 headspace sampler مجهز به ویژگی های پیشرفته مانند عملکرد اختلاط و قابلیت گرم کردن ویال نمونه های در انتظار آنالیز است. این ابزار پلتفرمی کامل برای تجزیه و تحلیل حلال های دارویی باقیمانده و مقادیر ناچیز ترکیبات آلی فرار در آب و فاضلاب می باشد. نتایج این آزمایش نشان می دهد، دستگاه آزمایشگاهی کروماتوگرافی گازی سرعت، حساسیت و تکرار پذیری بالایی برای بررسی ترکیبات آلی فرار، بدست می دهد.

دیگر کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی گازی

 

شرکت ری نور آزما، فعال در حوزه فروش و واردات تجهیزات آنالیتیکال و عمومی آزمایشگاهی، ضمن تأمین طیف گسترده ای از تجهیزات آزمایشگاهی آمادگی خود را جهت ارائه بروزترین خدمات و سرویس دهی اعلام می دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =