طیف سنجی

آنالیز روغن پالم با دستگاه FTIR

آنالیز روغن پالم با دستگاه طیف سنج FTIR

 

یکی از مسائلی که این روزها نگرانی های بسیاری ایجاد کرده است، افزودن غیر مجاز روغن پالم به مواد غذائی بخصوص روغن ها می باشد. دستگاه FTIR از تجهیزاتی است که معمولاً برای سنجش تقلب در روغن و اندازه گیری میزان روغن پالم موجود در آن استفاده می شود. دستگاه طیف سنج تبدیل فوریه FTIR از تجهیزات آزمایشگاهی است که با کمک اشعه مادون قرمز IR برای شناسایی ترکیبات آلی و گروه های عاملی بکار می رود. آنالیز نمونه جامد، مایع و گاز با دستگاه طیف سنج مادون قرمز بر اساس طیف جذبی و نشری بدست آمده از تابش نور مادون قرمز به آنالیت انجام می گیرد.

سنجش روغن پالم در مواد غذائی

روغن پالم یک روغن اشباع گیاهی است که از میوه درخت نخل بدست می آید. از روغن پالم استفاده های زیادی می شود برای مثال به عنوان سوخت زیستی بیودیزل و تولید صابون بکار می رود. در سال های اخیر استفاده از روغن پالم در مواد خوراکی به دلیل قیمت پایین آن بسیار افزایش یافته است که این مسئله موجب پایین آمدن کیفیت ماده غذائی می شود. به دلیل ایجاد محدودیت هایی که در استفاده از روغن پالم وضع شده است، بسیاری از کارخانجات تولید کننده مواد غذائی استفاده از آن را در محصول تولیدی خود انکار می کنند. بنابراین لازم است که سازمان های نظارتی جهت سنجش کیفیت محصول عرضه شونده به بازار، بررسی های لازم را در نظر بگیرند.

یکی از مواد غذائی که همواره کیفیت آن مورد توجه بوده و احتمال تقلب و افزودن روغن پالم در آن ها بالاست روغن های گیاهی می باشند. افزودن روغن پالم به دلیل پایین آوردن قیمت روغن تولیدی و افزایش توجه مصرف کنندگان به آن صورت می گیرد. بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی سازمان های غذا و دارو، کارخانجات تولیدی روغن نباتی موظف هستند که پیش از عرضه محصول خود به بازار گواهی تایید صلاحیت محصول خود را از یکی از آزمایشگاه های معتمد اداره استاندارد دریافت و ارائه دهند. آزمایشگاه های معتمد غذا و دارو معمولا از دستگاه طیف سنج مادون قرمز FTIR برای آنالیز ترکیبات آلی و روغن ها استفاده می کنند.

آنالیز روغن پالم با دستگاه FTIR

آنالیز روغن پالم با دستگاه طیف سنج تبدیل فوریه FTIR

آنالیز روغن پالم در روغن با دستگاه FTIR

وجود روغن پالم در روغن نباتی با مضرات زیادی برای مصرف کنندگان در طولانی مدت همراه است. از مضرات استفاده از روغن پالم می توان به بالا بودن میزان کلسترول LDL و HDL آن و بالا بردن ریسک بیماری های قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. برای اندازه گیری میزان روغن پالم در روغن نباتی نیاز به ابزارهای قدرتمندی می باشد که با دقت و حساسیت مناسبی امکان آنالیزی سریع را فراهم آورد. دستگاهی که بطور معمول توسط آزمایشگاه استاندارد برای انجام آزمایش کنترل کیفی روغن ها انجام می گیرد دستگاه اسپکترومتر FTIR است.

با توجه به اهمیت سلامت روغن های نباتی، در تحقیقی تعدادی روغن گیاهی از چند برند تجاری مختلف در بازار انتخاب و تحت آنالیز با دستگاه تبدیل فوریه FTIR قرار گرفت. در تحقیق فوق کیفیت چند نمونه روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کلزا، روغن کنجد و روغن آفتاب گردان تحت آنالیز دقیق با دستگاه طیف سنج مادون قرمز قرار گرفت. نتایج حاصل از آنالیز روغن پالم در روغن های نباتی توسط دستگاه اف تی آی آر با مقادیر استاندارد گزارش شده توسط مراجع ذیربط مقایسه و تحت تجزیه و تحلیل دقیق کارشناسان مربوطه قرار گرفت.

در ادامه باید این نکته را متذکر شد که دستگاه FTIR به عنوان یک ابزار قدرتمند در آنالیز مواد آلی و روغن ها، قابلیت تفکیک چربی از روغن را نیز دارا می باشد.

کاربردهای دیگر دستگاه FTIR

  • آنالیز میکروپلاستیک ها با دستگاه تبدیل فوریه
  • اندازه گیری نسبت ایزوتوپ های کربن با دستگاه FTIR
  • آنالیز رنگ های صنعتی با دستگاه طیف سنج مادون قرمز
  • آنالیز سیمان با اسپکترومتر اف تی آی آر در آزمایشگاه
  • تعیین عصاره ذرت در عسل با دستگاه FTIR
  • آنالیز افزودنی های معدنی در رزین ها

 

شرکت ری نور آزما نماینده فروش انواع دستگاه های طیف سنج فروسرخ FTIR در سراسر ایران می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *