اسپکترومتر جرمی

آنالیز اسید چرب در بیودیزل با دستگاه GC-MS

بررسی اسید چرب در بیودیزل با دستگاه GC Mass

 

دستگاه اسپکترومتر جرمی کروماتوگراف گازی یا اصطلاحا دستگاه GC-MS از تجهیزات کاربردی در آنالیز مواد در آزمایشگاه می باشد. از دستگاه GC-MS برای آنالیز مواد در حالت گازی استفاده می شود. یکی از کاربرد های دستگاه گاز کروماتوگراف با دتکتور اسپکترومتر جرمی آنالیز اسید های چرب می باشد. از منابع این اسید های چرب سوخت های زیستی یا بیودیزل هستند. از کاربردهای بیودیزل استفاده به عنوان سوخت هواپیما می باشد. از آنجا که وجود مقادیر بالای اسید چرب درسوخت هواپیما باعث بروز مشکلاتی می شود، بنابراین نگرانی های بسیاری در مورد استفاده از بیودیزل به عنوان سوخت هوایی به وجود آورده است. یکی از راه های تضمین کیفیت بیودیزل های مورد استفاده برای هواپیما، آنالیز دقیق آن با استفاده از دستگاه GC Mass می باشد.

اسید چرب متیل استر در بیودیزل

با توجه به کاهش منابع فسیلی و اثرات مخرب آنها بر روی محیط زیست امروزه توجه محققین بیشتر به سوخت های زیستی یا بیودیزل جلب شده است. بیودیزل در واقع سوختی است که از روغن های طبیعی مانند روغن سویا، کلزا و یا چربی حیوانی بدست می آید و جایگزینی مناسب برای سوخت های دیزلی می باشد. یکی از مواد موجود در بیودیزل، اسید چرب متیل استر FAME بوده و مقادیر بالای آن با ایجاد تغییر فیزیکی در سوخت یکی از عوامل ایجاد آلودگی بیودیزل است. اسید چرب متیل استر یکی از نگرانی های اصلی در استفاده از بیودیزل به عنوان سوخت هواپیما می باشد. میزان دقیق این اسید چرب عموما در آزمایشگاه ها با استفاده از دستگاه طیف سنج جرمی کروماتوگرافی گازی اندازه گیری می شود.

معیارهای کیفی تولید بیودیزل و اندازه میزان ناخالصی مجاز در آن به طور کامل در استانداردها مشخص شده است. به عنوان مثال میزان استاندارد اسید چرب در بیودیزل با منبع گیاهی و یا حیوانی به طور دقیق مشخص شده است. حداکثر میزان مجاز متیل استر در سوخت زیستی برای حمل و نقل هوایی حدود 5 میلی گرم در هر کیلوگرم (ppm) تعیین گردیده است. یکی از ویژگی های دستگاه GC Mass قابلیت تشخیص مقادیر کم ماده در حد ppm و حساسیت بالای آن در آنالیز ماده می باشد.

تشخیص اسید چرب در بیودیزل با دستگاه جی سی مس

آنالیز اسید چرب در بیودیزل با دستگاه GC-MS

تشخیص اسید چرب در بیودیزل با دستگاه GC-MS

روشی که برای آنالیز اسید چرب متیل استر در بیودیزل در نظر گرفته می شود بر پایه اندازه گیری با دستگاه GC-MS و به همراه یک ستون قطبی می باشد. ستون قطبی دستگاه کروماتوگراف گازی برای ترکیبات استری در سوخت نسبت به سایر هیدروکربن ها با قطبیت کمتر، زمان بازداری بیشتری دارد. علاوه بر موارد ذکر شده انتخاب طیف سنج جرمی برای دستگاه کروماتوگراف گازی، FAME را براساس داده های طیفی منحصر به فرد نسبت به سایر هیدروکربن ها و با دقت و حساسیت بیشتری شناسایی می کند. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از دستگاه GC-MS برای آنالیز اسید های چرب نسبت به روش های دیگر نتایج بسیار سریعتر و دقیق تری را ارائه می دهد .

کاربردهای بیشتر دستگاه GC-MS

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *